Mladého psa v britském Birminghamu předběhli jen Ital a trojice domácích. Nicméně ve své kategorii border kolií se stal světovou jedničkou!

Čiko byl nominován už minulý rok v únoru na brněnské výstavě Duo Cacib. „V Brně, kromě nominace na Cruft´s, získal první místo s titulem CAJC, tedy nejlepší mladý pes," podotkla chovatelka.

Nejdříve naondulovat

Přípravy začaly den před odjezdem důkladným vykoupáním, česáním a fénováním. Čiko byl podroben i nutné kosmetické úpravě. „Zastřihli jsme chloupky a drápky a vyčistili mu zuby. S tím nám pomohla Monika Švarcová z chovatelské stanice Z Černobílých. Za to jí moc děkujeme," uvedla Jaroslava. „Kromě toho, pro vstup se psem do Velké Británie je potřeba hodně papírování. Museli jsme požádat britský klub o ATC číslo, které je nutné pro vstup do země, a kromě vyplnění přihlášky jsme museli splnit veškeré veterinární požadavky," dodal Tomáš.

Na Británii

Než se však mohl Čiko představit v plné parádě, museli jeho pánové zažít poměrně dobrodružnou cestu. Hrozilo, že celou akci nestihnou. „Na výstavu jsme sice vyrazili s časovým předstihem, jenže ten smazaly zácpy. Nakonec jsme do přístavu ve francouzském Calais dorazili na minutu přesně." „Tím, že jsme stihli trajekt do Doveru, jsme zase nabrali časovou rezervu," dodali.

Odpočinek? Nebyl

Na řízení vlevo si prý rychle zvykli. Jenže před Birmighamem byla uzavřena dálnice a oba chovatelé museli do města dojet po místních vesničkách. „To po devatenácti hodinách v autě nebyl žádný med. Bez odpočinku jsme šli rovnou na výstaviště najít kóji pro psa a pomalu ho připravit na vystavení," vyprávěla Jaroslava.

Do kruhu šel Čiko až po několika hodinách. A zatímco šoféři František Šefčík a Tomáš Kudr dospávali, čtyřiadvacetiletá chovatelka přešlapovala a čekala, až se dostane na řadu.

V hledáčku odborníka

Psa hodnotil uznávaný odborník Ross Green. „Dával si opravdu záležet. Hodnotil vzhled, stavbu těla, oči, uši, správný postoj, pohyby nebo nesení ocasu," vyjmenovala mladá chovatelka s tím, že Čiko byl nakonec vybrán do sedmičky finalistů. Do finále se však nedostalo patnáct pejsků. „Už tohle byl velký úspěch. Já se nestihla ani radovat, jak jsem byla nervózní," vyjádřila Jaroslava své pocity. Ve Velké Británii se dává ocenění pouze pro prvních pět, proto musel Ross Green znovu vybírat. „A že postoupíme i do první pětky jsme opravdu nečekali, ale stalo se. Radost byla ohromná," neskrývala chovatelka nadšení.

Ocas vzhůru

Na velké prestižní výstavě byli Šnajdrová s Kudrem poprvé. Nejezdí ani do zahraničí a spíše obráží tuzemské výstavy. Nicméně, než se vypravili na britské ostrovy, trénovali s Čikem především nesení ocasu. „Má ho mít volně dolů a Čikouš ho nosí hodně zvesela, tudíž nahoře a to nevypadá na výstavách dobře a kazí to hodnocení psa," poznamenala Jaroslava. Výstavní postoj ale má sám od sebe. A výraz, stavba těla, pohyb, zuby, uši a oči ovlivnit nejdou. Tam prý záleží na vkusu posuzovatele.

Čiko se může pochlubit titulem Český junior šampion. „Chtěli bychom dosáhnout titulu Český šampion a Klubový šampion BCCCZ," uzavřeli Jaroslava s Tomášem.