Plánský občan Václav Borč si znovu stěžuje na to, že na náměstí v Plané je bujarý noční život. S tím je spjatý i nepořádek kolem košů.
„Je to ostuda města. Nepořádek není jen na náměstí, ale i v přilehlém okolí. Například u fary vznikl veřejný záchod. Opilci, kteří se v noci vrací z hospod, tam běžně močí. O tom, že jsou odpadkové koše přeplněné, ani nemluvím,“ upzoronil Borč. „Starosta sice říká, že by vše měly řešit kamery, ale ty jsou asi nefunkční. V červnu mi řekl, že během prázdnin bude na instalována další kamera, která bude dohlížet i na prostor okolo morového sloupu. Když jsem vystoupil na zářijovém zastupitelstvu, které se konalo ve středu, řekl mi, že kamera začala fungovat před několika dny, tedy po prázdninách,“ dodal.
Kamera je prý výkonná a počítač, do kterého je obraz zaznamenáván, není výkonem dostačující.

„Kamera poskytuje obraz ze čtyř objektivů. Museli jsme čekat, až softwarová společnost dodá výkonnější software,“ řekl plánský starosta Karel Vrzala.
Veřejným pořádkem se zabývají také ve Stříbře. K vyhlášce stanovující práva a povinnosti k jeho zajištění mají možnost se vyjádřit tamní občané. Návrh vyhlášky vydalo tamní městské zastupitelstvo. Připomínky mohou Stříbrští podávat do konce září letošního roku.
„Na červnovém zasedání byl návrh vyhlášky předložen zastupitelům. Připomínky k ní jsem měl pouze já. Chtěli jsme tedy, aby možnost vyjádření dostali i občané,“ uvedl starosta Stříbra Miroslav Nenutil.

„Připomínky k vyhlášce budou zastupitelům předloženy při říjnovém zasedání,“ dodal Nenutil.
Součástí návrhu jsou činnosti, které ruší veřejný pořádek. „Například hlučný hovor, zpěv a pokřikování v době nočního klidu. Nebo používání cirkulárek, motorových pil, travních sekaček či křovinořezů, bouracích kladiv a sbíječek. A to v pracovní dny v době od 22 do 6 hodin, ve dnech státních svátků a nedělí pak v době od 20 do 8 hodin,“ nastínil starosta Stříbra.

Josef Holek, Miloš Němec