Krom pěti dní namáhavé práce mají právě za sebou i několikahodinovou cestu s cisternou do Plané dobrovolní hasiči Ladislav Kucharčuk, Radek Švarcbek, Petr Juzek a Josef Švarcbek. Domů přijeli v pátek se soumrakem. „Do Hřenska jsme dorazili v pondělí v osm hodin a čekali na úkoly od krizového štábu. A pustili jsme se hned do práce. Každý den jsme chodili makat od sedmi hodin do osmi večera,“ říká Josef Švarcbek a poukazuje na náročnost hasebních prací.

Plánští hasiči natahali k Pravčické bráně kilometry hadic | Video: Antonín Hříbal, HZS ÚK

„Jsou tam ohromné skály, soutěsky… Veškerý materiál jsme museli tahat nahoru, převýšení pět set metrů. Na Pravčickou bránu jsme natahali celkem šest kilometrů hadic. Náš řidič tam odvozil šedesát dva cisteren vody, to je nějakých pět set čtyři tisíc litrů vody. Problém je v tom, že skály vlivem žáru budou ještě pracovat a osobně si myslím, že do některých míst se lidé roky asi vůbec nedostanou,“ dodává dobrovolný hasič z Plané.

Jedni se vrátili, jiní vyjeli do Hřenska

Do Hřenska vyrazili i dobrovolní hasiči z nedaleké Chodové Plné. "Vymění se většina zasahujících kolegů. Zpět se vrací i s technikou jednotky SDH Stříbro a SDH Planá a nahradí je jednotky SDH Chodová Planá s CAS 20 Man a SDH Bělá nad Radbuzou s CAS 32 Tatra 815. V sektoru v němž naše jednotky působí je nejsložitější situace v okolí kopců Bouřňák, Větrovec a Oltářní kámen, kde se stále objevovala ohniska s plamenným hořením. Včera jsme na místo na základě požadavku štábu velitele zásahu dovezli dvě skládací nádrže na vodu každou o 15 krychlových metrech. Tyto nádrže budou využity dle požadavků velení k zásobování požární vodou," uvedl HZS Plzeňského kraje.