„Všeobecné podmínky fungování hasičů byly v minulém roce stížené, my jsme však úkoly splnily. Požárníci vyjížděli celkem k devadesáti sedmy událostem, přičemž bylo jednatřicet požárů, dvaatřicet technických zásahů a čtyřiatřicet dopravních nehod. Spotřebovali jsme sedmdesát čtyři kilogramů sorbentu a více než tisíc dvě stě litrů paliv,“ uvedl starosta plánských hasičů Jan Švarcbek.

Podle Jana Švarcbeka byly plánští požárníci velmi pracovití. „Sto čtyřicet hodin jsme pracovali při požárních asistencích nebo šest set osmdesát hodin

při požárech. Například bezmála devět set hodin jsme strávili prací s mládeží. Celkem jsme ale odpracovali tři tisíce čtyřicet devět hodin,“ doplnil starosta.

Hasičská mládež dělá hasičům radost. „Loni se zúčastnili soutěže Plamen a vždy se umísťovali na předních příčkách,“ uvedl Švarcbek.

Na schůzi přijal pozvání i ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Pavlas. Hasiči měli na něj mnoho dotazů. „Zajímalo by mě, proč nejsme povolávání k událostem, na které máme techniku a vyjíždí k nim tachovští profesionálové. My tu práci zastaneme stejně, jako oni,“ zeptal se jeden z hasičů.

Pavlas okamžitě odpověděl.

„Před pěti lety se úplně změnilo plošné pokrytí a v roce 2006 se zásadně změnili poplachový plán. Postupujeme podle něj, neděláme výjimky, takže i když se stane událost, na kterou byste mohli případně vyjet, pojedou profesionálové. To se tedy týká spíše nehod. Plán se zpracovával pomocí síťového diagramu. Když jsou požáry, vyjíždíte vždy,“ zdůraznil Pavlas.

Na přetřes přišla i Tatra, která kvůli poruše na převodovce, nedojela k požárů černošínské skládky. „Pokud nebudeme mít mimořádné výdaje, například vichřici, nebo povodně, mohu vám slíbit, že na opravu dostanete dvě stě tísíc korun,“ slíbil Pavlas.

Tak jako jinde se i v Plané oceňovalo. „Za padesátiletou obětavou práci oceňujeme Hermana Vojtěcha, za čtyřicet let Jiřího Lihana a za dvacet let Martina Tomáška, Václava Koldu a Jitku Sádlíkovou,“ řekl starosta hasičů.

V příštím roce chtějí hasiči zapracovat na růstu odborné činnosti.