Jejich odpor prozatím vyvrcholil v neděli, kdy lidé mohli na zdejším náměstí připojit svůj podpis pod petici, která žádá dosavadní poměry napravit.

„Překvapil nás veliký zájem občanů. Přestože akce trvala jen několik hodin, podepsalo ji téměř čtyři sta lidí,” řekl Deníku Miroslav Pelán, jeden z tvůrců petice. „Dokonce se nám někteří zájemci sami nabízejí, že petici budou rozšiřovat dál a sbírat další podpisy. V podstatě se až na jeden nebo dva případy nenašel v neděli v Plané občan, který by nechtěl tuto petici podepsat,” pokračoval.

Podle Pelána lidé ročně utratí pouze v plánských hernách desítky milionů korun. „Jednatřicet milionů korun je částka, která se týká pouze výherních hracích automatů. Nepočítám mezi to výherní loterijní automaty. Ty jsou vůči hráčům ještě agresivnější. Klidně bych tedy tuto částku ještě vynásobil dvěma,” doplnil Pelán. „Myslím, že minulá zastupitelstva se k této otázce měla určitě postavit ostřeji,” dodal plánský obyvatel.

O tom, že tento problém se měl řešit už před lety, je přesvědčen také Josef Švarcbek z Plané. „Podle mého názoru už měl být dávno zákon, který by to upravoval. Protože soudy stále shazují rozhodnutí, obce a města tak tento problém řeší po svém. Za chvíli to bude tak, že jedno město herny mít bude a druhé ne,” řekl.

Plánští zastupitelé měli o vyhlášce, která by upravovala podmínky provozu heren, hlasovat už na svém záříjovém zasedání. Přestože se tehdy na toto téma vedla bouřlivá diskuze, rozhodnuto nebylo. Podle informací které Deník získal, se na zasedání nedostavili všichni zastupitelé. Členové zastupitelstva, kteří hlasovali pro schválení petice, neměli dostatečný počet hlasů. Nakonec tak zvítězil návrh odsunout problematiku heren a boje proti nim na říjnové zasedání.