Rovných pět tisíc na rok zaplatil Milan Černoch ze Stříbra, aby mohl se svým vozem zaparkovat nedaleko svého obchodu. Do práce jezdí před osmou hodinou ranní, ale místo na placeném parkovišti většinou nenajde.

Pak tedy objíždí okolí, kde by mohl zaparkovat, pokud neuspěje, zastaví přímo u obchodu. „Většinou vezu do práce také zboží a další věci, nemohu tedy parkovat někde o kilometry dále a tahat to. Nedávno jsem si troufl o ulici níže zastavit na místě, kde je stání povoleno jen patnáct minut. Nabral jsem zboží, v kanceláři rychle probral důležité papíry a než jsem tam doběhl, už jsem přetáhl deset minut a na místě dostal pokutu. Proto se zlobím, nevím totiž, jak to tedy mám řešit,“ uvedl podnikatel.

Zlobí ho, že během zaměstnání musí vybíhat z obchodu a sledovat, kdy se místo uvolní. Čekám, až bude obchod prázdný a rychle přeběhnu silnici pod polikliniku a když je tam místo, okamžitě přeparkuji vůz od obchodu na parkoviště. Ale tak by to snad být nemělo,“ myslí si Černoch.

Ředitel Správy majetku města Stříbra Dalibor Frič má své vysvětlení. „ Pan Černoch má zaplacenou roční přenosnou parkovací kartu s omezeným parkováním, tedy parkováním na maximálně dvě hodiny denně. Dle provozního řádu placených parkovišť Města Stříbra vydané parkovací karty nezakládají nárok na vyhrazené parkovací místo, nařízení města Stříbra týkající se placených parkovišť také tyto nároky neřeší,“ řekl Frič.

Správa majetku města Stříbra si však je vědoma určité přeplněnosti parkoviště v některých denních dobách. „Plno bývá zejména po ránu, kdy nejvíce občanů vyhledává zdravotnické zařízení. Proto jsme v letošním roce vybudovali pomocnou zpevněnou plochu přiléhající k parkovišti pod poliklinikou a sousedící s ulicí Na výsluní od světelné křižovatky, která má sloužit jako odstavná plocha automobilů zaměstnanců z přilehlé budovy. Naše snaha se podle mého názoru částečně míjí účinkem a proto se stává, že parkovací místa jsou blokována neukázněnými a často i bezohlednými řidiči,“ uvedl ředitel Správy majetku města Stříbra.

Právě první dvě hodiny jsou však pro podnikajícího Milana Černocha důležité. „Chodím do obchodu v půl osmé a musím tu být, než přijde další prodavačka, která chodí do práce později. Prostě ten obchod musím otevřít, připravit vše potřebné a v tu dobu tedy musím v okolí parkovat. Přes den tu buď jsem, nebo průběžně odjíždím zařizovat jiné věci ohledně dalšího podniku. Právě ty ranní hodiny jsou však pro mě nejdůležitější, proto jsem je zaplatil,“ vysvětlil stříbrský podnikatel.