Ministr se nejprve setkal v sále Mže se starosty a podnikateli, poté navštívil podnik Grammer, který je v současnosti největším zaměstnavatelem v Tachově.

„Podpora vlády by měla směřovat do zvýšení úrovně technického školství a vzdělávání. Důležitým krokem je vytvářet a prosazovat životaschopné projekty vedoucí k rozvoji regionu,“ uvedl mimo jiné ministr. Poukázal na fakt, že české vysoké školství produkuje například nadmíru právníků či historiků, ale je naprostý nedostatek technicky vzdělaných lidí. Uvedl, že má na úseku školství připraveny nové projekty, které chce přenést do vlády.

Na to mimo jiné reagoval jednatel společnosti Formy Tachov Pavel Hvizdoš. „Víme, jakou máme sociální zodpovědnost. Spolupracujeme s vysokými školami u nás i v Německu. Je to naprosto neporovnatelné. Například v Brně mají na vysoké škole technické vybavení z osmdesátých let minulého století. Jak může v těchto zastaralých podmínkách vyrůst moderní odborník?“

Další téma, o němž se ve Mži hovořilo, byly dotace. „Máme v obci drobného výrobce nábytku, který si chtěl zažádat o dotaci, ale kvůli složitostem to vzdal. Když už ale projdeme celým složitým procesem a dotaci dostaneme, jsme v průběhu čerpání neustále kontrolováni finančním úřadem a dalšími institucemi, zda postupujeme dobře při čerpání. I když nenajdou žádnou chybu, za rok, dva přijde kontrola, která zjistí drobné administrativní pochybení a musíme dotaci vrátit ,“ přispěl do diskuse starosta Stráže Karel Fišpera.

„Dotace jsou pro mnohé české firmy nedosažitelné. Jedním z důvodů je nutnost kofinancování. Zejména malé firmy na to nemají finanční prostředky,“ přidal se předseda Hospodářské komory Plzeňsko Miloslav Zeman.

Ministr průmyslu a obchodmu Martin Kuba navštívil v pondělí Tachovsko.

Domněnku, že ve výběru firem, které obdrží dotaci, existuje klientelismus, vyjádřil Pavel Hvizdoš z podniku Formy Tachov. „Podali jsme návrh na inovační projekt, postupovali jsme přesně v kritériích a od hodnotitelů přišlo naprosto absurdní hodnocení. Je třeba upravit podmínky tak, že na dotace nedosáhnou jen ti vyvolení, ale všichni, kteří splní podmínky,“ řekl. Podobnou zkušenost v nedávné době udělali i ve firmě Grammer, kde chtěli rozšířit s pomocí dotací z programu Inovace výrobu o sedačky do vlaků. „Projekt byl perfektně připravený, nechali jsme si ho posoudit nejlepšími českými odborníky, přesto jsme dotaci zcela nepochopitelně nedostali,“ uvedl ředitel firmy Martin Kořínek.

Ministr v odpovědi uvedl, že hodnocení projektů provádějí nezávislí hodnotitelé a politici do toho nemohou zasahovat. Přesto přislíbil, že se na oba uvedené projekty podívá.

„Rád bych vám, pane ministře, připomněl, že usnesením vlády je Tachovsko zařazeno mezi hospodářsky slabé regiony a jako takové by mělo mít podporu napříč ministerstvy. Intervenujte ve prospěch Tachovska, aby usnesení vlády nebylo jen kusem papíru,“ zapojil se do diskuse poslanec Václav Votava.

„Přineste mi na papíře, jak to provést. Nemůžeme se tvářit, že finanční zdroje jsou neomezené. Neměli bychom dlouhodobě plošně preferovat a podporovat jen některé regiony,“ řekl v odpovědi ministr Kuba.

Ze Mže odjel ministr do největšího tachovského podniku Grammer. Ten v současnosti zaměstnává 460 lidí z Tachova a okolí. Jádrem výroby jsou sedačky do nákladních vozidel, které jsou v současnosti nejmodernější ve světě. Závodem ho provedl ředitel Martin Kořínek.

Návštěvu ministra na Tachovsku zprostředkoval hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Splnila návštěva jeho očekávání? „Byl to první krůček. Budeme sem vozit co nejvíce vládních politiků, aby začali Tachovsko vnímat jako hospodářsky slabý okres, tak jak to mají ve svém usnesení. Jiná cesta není. Ono to totiž z kanceláře u Vltavy vypadá jinak, než tady přímo na místě,“ řekl hejtman Chovanec.

Čtěte také: Tachovsku by prospěla podpora vzdělání

Přečtěte si glosu autorky: Neřekl asi nic, co bychom nevěděli

______________________________________________________________________

MUDr. Martin Kuba
Narozen 9. 4. 1973 v Českých Budějovicích

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Vzdělání
Střední průmyslová škola stavební v Č. Budějovicích, maturita v roce 1991
Střední zdravotnická škola Bílá Vločka, obor zdrav. záchranář, maturita v roce 1995
1. LF UK Praha, specializace anesteziologie, promoce 2002

Profesní kariéra

2002 - lékař ZZS JčK a anesteziolog na oddělení kardiochirurgie ARO Nemocnice České Budějovice a. s.
2008 - 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje se zodpovědností za regionální rozvoj, dopravu a evropské záležitosti
2011 - ministr průmyslu a obchodu Vlády České republiky
Politická kariéra
2003 - členem MS 3 ODS České Budějovice
2006 - zvolen do zastupitelstva a do rady města České Budějovice
2008 - zvolen předsedou jihočeské ODS
2008 - zvolen do zastupitelstva a rady Jihočeského kraje
2011 - jmenován do Vlády České republiky
Podnikatelské aktivity
2004 - provozovatel franchise pekárny Fornetti, Mercury Centrum České Budějovice
2007 - zakladatel a společník sítě Fruit Frog - ovocné koktejly
Hobby
Sport (fitness, in-line brusle, kolo, lyže)
_________________________________________________________________________

Myslíte si, že podobné ministerské návštěvy pomohou Tachovsku? Hlasujte v anketě. Diskutujte…