VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňský kraj dotuje více sociální ústavy, jinak by měly problémy

Tachovsko, Plzeňský kraj - Centrum sociálních služeb Tachov letos od státu dostalo o 2,6 milionu korun méně. Domov pro osoby se zdravotním postižením v Milířích hledá peníze tak, že je přesouvá z položky do položky.

20.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Latislav

Pokud by Plzeňský kraj nedorovnával snižující se dotace státu, mělo by 12 krajských zařízení sociální péče existenční problémy a některým by hrozilo uzavření.  Shodli se na tom ředitelé velkých domů pro seniory i pro zdravotně postižené na kulatém stolu k problematice ústavů sociální péče. Letos se snížil státní příspěvek o 20 milionů Kč, stejně jako loni, o rok dříve o 12 milionů Kč, řekl ČTK krajský radní Miroslav Brabec (ČSSD).

Dotace státu pro všech 12 krajských zařízení činí letos 134,6 milionu korun a podle ředitelů uhradí už jen čtvrtinu nákladů na provoz komplexů, zbylou část hradí hlavně příspěvky klientů na péči, kraj, dárci, ale také vlastní výdělky domovů. Dotace od státu už dnes podle ředitelů nepokryjí ani náklady na mzdy pracovníků ústavů, které jsou v odlehlých regionech velmi silnými zaměstnavateli.

Podle Lukáše Bardona dostalo Centrum sociálních služeb Tachov letos od státu 2,6 milionu korun, tedy o čtyři procenta méně. „Rozpočet je letos 66 milionů korun. Na mzdy jde přes 40 milionů korun, ale od státu dostaneme jen 17,5 milionu korun," dodal. Stát se podle Brabce zbavuje své odpovědnosti neférovým způsobem, protože změny jsou často velmi rychlé a kraj i domovy se je dozvídají na poslední chvíli.

„Vnitřní úspory jsou nutné. Zřizovatel ale naštěstí reaguje vždy včas. Dostáváme peníze dříve, než ministerstvo uvolní dotaci," řekla Dagmar Jandová z domova pro zdravotně postižené v Horní Bříze.

„Ze 147 klientů jich 101 nemá na úhradu pobytu. Řeší se to státními dotacemi, které jsou ale kráceny. Musí to dorovnat kraj, protože jinak by hrozil zánik zařízení. Rozpočet je velmi našponován a i statisíce nám dělají velké problémy," uvedl Petr Kounovský, šéf zařízení pro zdravotně postižené i seniory v Liblíně na Rokycansku.

Snížení o dva miliony korun za dva roky je strašně znát; nejsou peníze na různé aktivity, nemáme možnost jet na rekreaci, řekla Kateřina Šimková, šéfka domova v Bystřici nad Úhlavou na Klatovsku. Podle ní kraj neuhradil celé dva miliony, ale pomohli sponzoři, zmrazily se nákupy nebo se koupilo levnější vybavení. Hodně ušetřil ústavům centrální nákup energií krajem, jejichž ceny by samy nikdy nevybojovaly.

Podle ředitele Domova pro osoby se zdravotním postižením v Milířích Karla Račáka jsou dnes veškerá zařízení plně otevřená a dá se velmi snadno zjistit, kolik peněz skutečně potřebují. „Zdůvodňovat to tím, že máme rezervy a že umíme rozpočet navýšit, jsou jen bludy. Všichni víme, že jsme na hraně. Hledáme peníze pouze tak, že je přesouváme z položky do položky, ale pak v některé není nic," dodal.

Ředitelé si také stěžovali na to, že nedostávají už několik let od státu peníze na investice. „V roce 2006 byl poslední rok, kdy ministerstvo nabízelo těmto sociálním zařízením dotace," dodala Šimková. Podle Brabce vydal loni kraj na investice zhruba 100 milionů Kč.

Autor: ČTK

20.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení