Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňský kraj již nestojí proti větrné energii

Tachovsko - Několik lokalit na Tachovsku je podle energetiků vhodných pro výstavbu větrných elektráren.

10.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Třískala

Další rozvoj větrné energie na území Plzeňského kraje má konkrétnější obrysy. Vyplývá to ze závěrů odborného semináře, který v úterý 3. března uspořádala Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s Plzeňským krajem.

Negativní přístup některých krajských reprezentací k větrné energii se pozvolna začíná měnit. Nové vedení Plzeňského kraje již dříve avizovalo realističtější přístup k plánům na výstavbu větrných elektráren na území kraje a oznámilo, že se nebude držet usnesení předchozího zastupitelstva kraje. To paušálně nedoporučovalo obcím povolovat na svých katastrech výstavbu „větrníků“.

V rámci odborného semináře, který v úterý 3. března uspořádala v Plzni Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) ve spolupráci s Plzeňským krajem, potvrdil nový pohled na větrnou energii radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ing. Petr Smutný. Zásady územního rozvoje by podle něj napříště neměly automaticky stát proti výstavbě větrných elektráren. Každý projekt by měl být naopak posuzován odděleně.

„Česká společnost pro větrnou energii jako subjekt zastřešující činnost společností aktivních při rozvoji větrné energie v České republice vítá znovuotevření diskuse v Plzeňském kraji a stanovení jasných pravidel pro náš obor,“ uvedl předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček. Jde o velký rozdíl např. ve srovnání s čerstvě vznikající legislativou v některých jiných krajích. „Ty často účelově vytvářejí různé omezující prvky, které paralyzují možnou výstavbu větrných elektráren v krajích. Je to z našeho pohledu úplně zbytečné, protože všechny problematiky projektů jsou dostatečně řešeny platnými zákony a hygienickými normami,“ podotkl Janeček.

Mezi hosty na plzeňském semináři vystoupili se svými příspěvky odborníci z řad ornitologů, krajinářů a sociologů. Se zájmem byly přijata prezentace specialisty na měření hluku a infrazvuk, Ing. Aleše Jirásky z Národní referenční laboratoře pro měření a posuzování hluku v komunálním prostředí nebo Josefa Rebendy, starosty obce Břežany, která se úspěšně sžila s blízkými větrnými elektrárnami.

V současnosti nestojí na území Plzeňského kraje žádná větší větrná elektrárna. Závěrečná zpráva tzv. Pačesovy komise přitom potvrdila, že v Plzeňském kraji je dostatečný větrný potenciál pro budování větrných elektráren. ČSVE předpokládá, že by v Plzeňském kraji mohlo být v nejbližších letech postaveno nejméně 50 MW instalovaného výkonu. Rozvojové plány se vztahují k Tachovsku, Stříbrsku, Hornobřízensku nebo Žluticku.

Platná Státní energetická koncepce ČR (následně schválena usnesením vlády č.211 ze dne 10.3.2004) předpokládá zvýšení podílu obnovitelných energetických zdrojů na území ČR na 15–16% v roce 2030. Podle tohoto dokumentu by měla ČR do roku 2010 vyrábět z obnovitelných zdrojů osm procent elektřiny, do roku 2020 pak 13 %.

Michal Janeček, předseda

České společnosti

pro větrnou energii

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení