Pane starosto, vy jste rodák z Kočova, nebo jste se sem přistěhoval?

Já jsem rodák a už tady žiji třiapadesát let.

Jak dlouho působíte ve vedení obce?

Na obecním úřadu jsem od počátku devadesátých let, ve funkci starosty jsem patnáctým rokem. Starostování jsem převzal před lety v půlce volebního období.

Jak se změnil Kočov za dobu, kterou v obci žijete?

Myslím, že se za těch více než padesát let změnil dost. Pamatuji se, že třeba veřejná prostranství se příliš neudržovala a když už se sekala, tak výhradně ručně, kosou. Teď je udržujeme sekačkou.

Co bylo největší investiční akcí za období, kdy působíte ve vedení obce?

To byla určitě výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod. Je to akce poměrně nedávná, čistírnu odpadních vod máme v provozu čtvrtým rokem. Celé dílo stálo přibližně třináct milionů korun. Dotaci jsme získali z Ministerstva zemědělství a od Plzeňského kraje. Z vlastního rozpočtu bychom to určitě neutáhli.

Jaký vlastně míváte rozpočet?

Ten bývá kolem dvou a půl milionu korun ročně.

Jak se v posledních letech vyvíjí počet obyvatel? Je tu třeba nějaká rozsáhlejší výstavba rodinných domů?

Počet obyvatel už léta stagnuje, drží se zhruba ve stále stejných hodnotách. Výstavba rodinných domů tady není velká, nemáme zatím větší pozemky. Čekáme na pozemkovou úpravu, se kterou se počítá v roce 2014.

V současné době se kolem Kočova staví dlouho očekávaný obchvat silnice první třídy. Kdy by měl být dokončen?

Hotov by měl být letos v říjnu, ale je možné, že to bude dříve, možná už v prvním pololetí.

Lidé si asi oddychnou, ale nemáte trochu obavy, že obchvat odnese z obce život a turistický ruch?

Na jedné straně si obyvatelé Kočova určitě oddychnou. Ale je pravda, že po otevření obchvatu to bude pro obchod i hospodu horší. Teď se tu přece jen občas někdo zastaví. Ale zase to tady bude bezpečnější pro cyklisty, kteří tudy projíždějí po značené cyklotrase, tak jich třeba přibyde…

Co bude se současnou silnicí?

Ta bude převedena do správy obce, to znamená, že ji budeme muset udržovat, v zimě zachovat sjízdnost. Předají nám i dva mosty, ale slíbili, že je předtím ještě opraví.

Máte nějaké konkrétní investiční plány pro toto volební období?

Chtěli bychom opravit a zpevnit komunikace v obci. Jistě jste si všimli, že po budování kanalizace nejsou v dobrém stavu. Tak bychom je rádi nechali opravit. Ovšem jestli dosáhneme na nějakou dotaci, protože sami si moc dovolit nemůžeme, stále ještě splácíme úvěr z kanalizace. Největší příjmy do rozpočtu máme sice z lesů, kterých vlastníme kolem dvou set hektarů, ale loni padlo hodně dřeva při polomech, takže teď nemůžeme takové dva až tři roky těžit, jen sázet.

Funguje v obci kulturní a společenský život?

Máme hasičský sbor, myslivecký spolek. Máme kulturák, zábavu jsme tu měli před čtrnácti dny, jinak se konají pravidelné akce. Například zábava ve spolupráci s hasičským sborem, dětský karneval, posezení pro seniory, v létě organizujeme pravidelně autobusový zájezd.

Pane starosto, co vás na vaší práci pro obec těší?

Tak to jste mě trochu zaskočil. Těžko říct, nedokážu to posoudit.