Ale ani o mnohem starší automobily není v regionu nouze. „Když je vidím na silnici připomínají mi spíše jezdící vraky. Divím se, že takové vozy vůbec mohly projít technickou kontrolou,“ poukazuje Jindřich Kučera ze Stříbra. „Ty vraky už měly být dávno vyřazeny z registru,“ dodal

Při odhlašovací horečce na přelomu loňského roku bylo z evidence tachovského registrudočasně vyřazeno téměř pět set vozidel.

„Přibližně 650 automobilů bylo z evidence vyřazeno trvale,“ podotkl Václav Fišpera.

Majitelé vozů, kteří na sklonku roku spěchali s odhlášením, si užili dlouhé chvíle nervového vypětí.. „Přítelkyně si ve frontě, která se utvořila na registru, prožila svoje. Vlastně tam strávila dva úřední dny. Poprvé to vzdala, ale další den už si řekla, že to musí vydržet. Holt se nedalo nic dělat, když po Novém roce nechtěla platit ekologickou daň. Ale přišla hodně unavená,“ vzpomíná na poslední dny loňského roku Karel Lánský z Tachova.

Po regionu ale nejezdí pouze vozy, které mají hodně staré datum výroby a tím pádem i velice nízkou výkupní cenu. „Ani na našem úřadě není registrace vozidel s cenou vyšší než milion korun žádnou výjimkou,“ řekl vedoucí tachovského odboru dopravy Václav Fišpera.

Neustále narůstá dovoz ojetých vozidel ze zahraničí. „Největší část tohoto růstu tvoří vozidla stáří přibližně čtrnáct let. K obměně vozového parku České republiky sice došlo téměř ze sedmdesáti procent, avšak bez pozitivního vlivu na jeho průměrný věk a tím i na životní prostředí a bezpečnost provozu,“ stojí ve společném prohlášení Sdružení automobilového průmyslu a Svazu dovozců automobilů České republiky.

Tento nepříznivý stav je podle autorů prohlášení nutné co nejrychleji změnit.

„Jinak se v blízké budoucnosti Česká republika stane zemí s nejvyšším stupněm znečišťování životního prostředí vlivem provozu motorových vozidel a zároveň zemí s nejstarším vozovým parkem s dopadem na bezpečnost silničního provozu,“ dodávají.

I KDYŽ VOZOVÝ PARK Tachovska je podle odhadu úředníků v průměru čtrnáctiletý, není výjimkou potkat na silnicích regionu automobily vyloženě luxusní. Sportovní vůz Audi R8 mohli obdivovat loni návštěvníci tradičního tachovského autosalonu, kam s ním přijel jeho majitel. „Cena tohoto vozu i s vybavením, jaké má, je kolem čtyř milionů,“ řekl nám tehdy majitel. Na Tachovsku lze občas potkat třeba i krémový Rolls Royce s pražskou značkou, jehož cena je mnohem vyšší. Jeden známý chalupář zase jezdí na Tachovsko s klasickým americkým Hummerem.

Potkali jste na Tachovsku nějaký zajímavý či kuriozní automobil?

Nebo nějaký dokonce máte? A máte jeho fotografii? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti s vozovým parkem a automobily na Tachovsku. Své postřehy piště do diskuze pod článkem nebo pište na: milos.nemec@denik.cz