VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po šestiletém restaurování se znovu rozezní vzácné varhany

Tachov - Vzácné barokní varhany z roku 1789, sestrojené tachovským varhanářem V. Gartnerem, zahrají v pátek po šesti letech celkové renovace veřejnosti. Restaurátoři Rudolf Valenta a Milena Nečásková svoji práci dokončili a v těchto dnech nástroj dolaďují

11.5.2009
SDÍLEJ:

Po šestiletém restaurování se znovu rozezní vzácné varhanyFoto: DENÍK/Jiří Kohout

„Restaurování varhan bylo dokončeno už v září a do prosince se v kostele sv. Máří Magdalény celý nástroj znovu stavěl. Pak se čekalo, až si tzv. sedne,“ vysvětlil nám administrátor římskokatolické církve v Tachově Václav Vojtíšek s tím, že varhany si musely zvyknout na nové prostředí. „Uplynulá léta byly v restaurátorské dílně, kde panuje poněkud jiné klima, než v kostele, proto bylo třeba, aby si varhanní skříň a píšťaly na prostředí v kostele zvykly,“ dodal Vojtíšek.

Barokní varhany postavil na konci osmnáctého století proslulý tachovský varhanář V. Gartner. Nástroje tohoto varhanářského rodu znějí i v jiných církevních stáncích, například v klášterním kostele v Teplé nebo v chrámu sv. Mikuláše v Boru. Gartnerové dodaly také varhany do katedrály sv. Víta v Praze. „Ty se však nedochovaly,“ uvedl farář.

Rekonstrukce nástroje z kostela sv. Máří Magdalény stála celkem 3,6 milionu korun. Tři miliony poskytlo formou dotací Ministerstvo kultury České republiky, 350 tisíc korun věnovalo na opravu město Tachov. „Na restaurování přispěla řada dalších dárců, včetně soukromých osob. Všem patří naše poděkování,“ uvedl tachovský farář.

Po šesti letech uslyší varhany veřejnost znovu v pátek 15. května. Zahajovacímu koncertu a požehnání bude předcházet odpolední kolaudace za účasti zástupců památkových ústavů a v Plzni a Praze, kteří výsledek restaurátorských prací odborně posoudí. Koncert začne v 17 hodin a návštěvníci se z úst ředitelky kúru v Tachově Jany Vokaté dozvědí více o varhanním stroji. Vydavatel časopisu Varhanník a stříbrský děkan Jiří Hájek dále poví více o varhanní hudbě a děkan Josef Holešovský restaurovanému stroji požehná. Stroj pak rozezvučí regenschori katedrály sv. Bartoloměje v Plzni Miroslav Pšenička.

Výtěžek z pátečního koncertu bude použit na opravu dalších tachovských varhan, které jsou v kostele Nanebevzetí Panny Marie. „Tyto varhany ale nejsou kulturní památkou. Jedná se o běžnou servisní opravu,“ vysvětlil administrátor Václav Vojtíšek.

Varhanní stroj je sestaven ze zhruba třinácti set píšťal. „Restaurování bylo celkové, to znamená, že každou píšťalu bylo třeba vzít při práci do ruky dvacetkrát až padesátkrát,“ řekl nám restaurátor Rudolf Valenta.

Píšťaly před restaurováním téměř nehrály, byly značně mechanicky poškozeny a silně napadeny červotočem. Dále byly podle jeho slov všechny chromatizovány pozdějším zásahem. Všechny bylo třeba vrátit do původní podoby, to znamená, že se musely nastavit. Všechny znějící součástí stroje musel restaurátor zvukově zrenovovat, tzv. intonovat.

Část píšťal je dřevěných, část je vyrobena z tzv. varhanního kovu, což je slitina olova a cínu. „Samozřejmě se prováděly rozbory, abychom zjistili poměr těchto kovů a postupovali tak podle něj přesně při opravě,“ dodal restaurátor, který se tomuto řemeslu začal věnovat po studiích na umělecko půrmyslové škole. Nejvíce zkušeností, jak sám řekl, získal praxí. Věnuje se pouze restaurování varhan. „Práce máme naštěstí hodně, nic jiného bych už nestihl,“ řekl nám.

Třináct set píšťal Gartnerových varhan je sestaveno celkem ve dvaceti registrech, což tyto varhany podle Valenty řadí mezi velké stroje tohoto typu.

Kromě varhanního stroje byla zrestaurována také varhanní skříň, o jejíž renovaci se postarala restaurátorka Milena Nečásková.

Autor: Jiří Kohout

11.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení