Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po učních je poptávka

TACHOVSKO - Největší problém učňovského školství na Tachovsku je podle odborníků vtom, že poptávka zaměstnavatelů je větší, než počet studentů, kteří opouštějíškoly

4.2.2008
SDÍLEJ:

Vojtěch Lukeš začínal po absolvování školy ve Světcích jako obráběč kovů. Díky své píli, zkušenostem a podpoře společnosti se vypracoval na programátora CNC strojů. Foto: Lucie Mošovská

„Máme tady od firem působících vregionu požadavky na třicet svářečů a na stejný počet zámečníků se svářečským oprávněním,“ sdělil Deníku Eduard Šimůnek zÚřadu práce vTachově. Sehnat svářeče je podle něj letitý problém, se kterým se firmy potýkají zhruba desetlet.

Střední škola vBoru (donedávna učiliště) přitom produkuje každý rok několik čerstvých svářečů. „Studenti, kteří končí naší školu svýučním listem, mají vlastně tři kvalifikace. Mají výuční list na obor, který se vyučili, kromě toho řidičské oprávnění na nákladní auta a na traktory a ještě svářečský průkaz,“ uvedla ředitelka školy Zdeňka Valečková. Zatím všichni studenti školy sehnali hned po studiích uplatnění a neměli problémy shledáním volného místa. „Kromě toho, že máme vlastní prostory pro odbornou praxi, spolupracujeme isfirmami. Zájem onaše učně má třeba Kermi ve Stříbře, ozývají se však imenší firmy,“ dodala ředitelka.

Střední škola bude vnovém školním roce otevírat také maturitní obor Mechanizace a služby, který bude více zaměřen na technologie.

Několik desítek vyučených odborníků itechniků smaturitním vysvědčením vyprodukuje za rok Střední průmyslová škola vTachově Světcích.

„Obrovská poptávka zaměstnavatelů je po zámečnících, obráběčích kovů a zednících. Vpolovině devadesátých let ale takový zájem nebyl, a tak se tyto obory poněkud utlumily. Od té doby však na Tachovsku vznikla řada nových firem, které kvalifikované lidi potřebují,“ řekla nám ředitelka průmyslové školy Jana Hrčková.

Ze školy vychází ročně dvanáct obráběčů, stejný počet zámečníků, přibližně stejně zedníků, elektrikářů a truhlářů. Kromě toho přes dvě desítky lidí smaturitou. „Obecně ale dětí, které mají zájem otechnické učební obory, ubývá,“ dodala Hrčková. „Většina mladých lidí chce dnes mít maturitu a pracovat na manažerských postech. Ale ity klasické obory nabírají nové technologie a dají se srovnat smaturitními obory,“ uvedla dále ředitelka.

Většina učilišť a středních škol vychovává studenty při odborné praxi ve vlastních provozech, případně zřizují učňovská střediska přímo ve firmách. Loni například bylo moderní učňovské středisko otevřeno vareálu firmy BHS vTachově. „Učni pracují na dvou druzích strojů– CNC frézce a klasickém soustruhu. Za práci dostávají samozřejmě iodměnu, která činí až 1500korun měsíčně. Jejich práce je použita do výroby, kterou produkuje firma BHS. Do výroby je použita ipráce učňů zámečníků, kteří se učí veškeré zámečnické a montážní práce,“ uvedla Lucie Mošovská zfirmy BHS. Po vyučení jsou studenti připraveni nastoupit do práce a mohou hledat práci ivzahraničí, protože získají tzv. europass, kde je jejich kvalifikace popsána včeštině ivangličtině.

Více čtěte zde: Učňové na Tachovsku se nemusejí bát budoucnosti

Autor: Jiří Kohout

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
SPOLEČNÉ SETKÁNÍ zástupců měst.
5

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

Bor – Nejednoho občana pobouřily fotografie Výrovského potoka, na kterých místo vypadá jako po povodni. V internetové diskuzi padl nejeden názor, že se zde protrhla hrázka a místo je zanedbané. Podle starosty Boru se ale jedná o omyl.

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení