Dispečerka Irena Santnerová tráví už dvacátý Štědrý večer na služebně Městské policie Tachov a dohlíží přes kamerový systém na to, aby se každý dostal domů v pořádku a zdráv: „Nejlépe bych neměla službu žádnou, ale doma už si na to všichni zvykli. Vždy jsem měla s dětmi takzvaný štědrý oběd, děti dostaly dárky dříve, takže byly vždy rády."

Aby se o svátcích dostali všichni na návštěvy ke svým blízkým, musí být čerpací stanice otevřeny. „Za kasou čerpací stanice budu už druhé Vánoce. Před rokem jsem to přijala se slzami v očích, ale nedalo se nic dělat. Moc mě to mrzelo, protože je to pro mne nejdůležitější svátek v roce. Nedalo se nic dělat. Jako jediná ze zaměstnanců nemám děti, a tak jsem směnu přijmout musela. Dalo se to ale přežít, protože jsme s rodiči povečeřeli den předem a napětí bylo rázem za námi. V den, kdy mnoho lidí spěchalo, my už měli klid," popsala Marcela Petrová.

Kapra se salátem o štědrovečerní večeři neokusí ani lékaři a zdravotní sestry na pohotovosti – v Plané bude k dispozici Muhsin Al-Kannany a v Tachově Vladimír Musil.

Čas vánoční doléhá i na pečovatelské ústavy, domovy pro seniory a dětské domovy. V plánském dětském domově bude večer trávit samotný ředitel Jiří Kotschy: „Z jednatřiceti dětí nám jich na svátky v domově zůstalo dvanáct. Čtyřiadvacátého prosince zde budu sloužit s kolegou a Vánoce strávíme v domově."

Hasiči v požárních stanicích ve Stříbře a Tachově mají vánoční svátky také v pracovním duchu. Při nástupu směny si musí pečlivě převzít a vyzkoušet techniku, zda je funkční. Když mají směnu přebranou, můžou jít do tepla stanice. „Protože jsou svátky, můžou si udělat v klidu kávu, zakousnout nějaké cukroví. Dovoleno mají se koukat i na pohádky a celková atmosféra je uvolněnější, když zrovna nemusí k zásahu," popsal velitel hasičské stanice Pavel Hrůša. Každý rok mají na požární stanici i vánoční stromeček a někde si rozdávají i malou drobnost.

V soukromém životě si zasednou do rodinného kruhu v den volna, který se kolem Vánoc točí. „Když jsem měl službu na Štědrý den, tak jsme si s rodinou Vánoce udělali na první svátek vánoční, který vypadal úplně stejně jako kdybych v práci nebyl," poznamenal Hrůša.

„Přál bych kolegům, kteří musí na svátky v zaměstnání být, aby měli službu v klidu, nikam nemuseli vyjíždět a společně si vánoční svátky užili," uzavřel velitel Hrůša.