Počet zjištěných přestupků a trestných činů spáchaných těmito zbraněmi se ale stále drží dlouhodobého průměru kolem 6200 případů ročně.
„Češi mají největší zájem o pistole značky Glock, které si pro svoji spolehlivost a přesnost získaly oblibu i v policejních složkách spousty zemí po celém světě,“ říká šéfredaktor časopisu Zbraně a náboje Zdeněk Kašťák.


V nabídce specializovaných prodejen jsou ovšem i jiné typy zbraní. Liší se podle účelu, ke kterému slouží, podle typu nábojů a střeliva, vzhledu, způsobů nabíjení a samozřejmě podle mechaniky, se kterou pracují. Existují zbraně sportovní, vojenské, historické, jednoranové nebo víceranové, dlouhé nebo krátké ruční zbraně. Některé z nich jsou zákonem zakázané. Jedná se především o ty, které jako zbraň nevypadají nebo jsou vyrobeny z jiného materiálu, než je kov.


Tachovský Inspektorát zbraní a střeliva v současné době eviduje 4772 legálních držitelů zbraní. Získání povolení ale od žadatelů vyžaduje značnou dávku trpělivosti.


„Když se zájemce usmyslí, že chce zbraň vlastnit, musí nejprve přijít na Inspektorát zbraní a střeliva,“ uvedl Václav Blahník, mluvčí tachovské policie.
Tady sdělí, za jakým účelem zbraň chce. Příslušný pracovník mu řekne, jaké podmínky musí splňovat.
„Musí znát zákon o zbraních a střelivu. Pak si podá přihlášku ke zkoušce o odborné způsobilosti. Ta se skládá ze dvou částí, teorie formou testu a střelecké zkoušce,“ podotkl Blahník.


Po splnění požadavků je žadateli vystaveno osvědčení. S tím se dostaví na Inspektorát zbraní a střeliva, kde se musí mimo jiné prokázat zdravotním posudkem od obvodního lékaře. Inspektorát následně zahájí šetření žadatele ve vztahu k jeho bezúhonosti a spolehlivosti. Na základě toho pak správní orgán vydá kladné nebo zamítavé stanovisko.


Letos tachovská policie rozpracovala pět přestupků, které se týkaly porušení zákona na úseku všeobecné vnitřní správy. „Ve všech případech se jednalo o propadlý zbrojní průkaz. Přestupky byly předány příslušným městským úřadům,“ informuje policejní mluvčí.
Trestné činy a přestupky spáchané se zbraní v ruce se Tachovsku zatím vyhýbají.
„V loňském roce jsme ale rozpracovali případ občana z Borska, který ztratil pistoli. Také tento případ jsme předali příslušnému městskému úřadu,“ dodal Blahník.

ZDENA DVOŘÁKOVÁ
MILOŠ NĚMEC