Největší vlna vloupání do zahrandích chatek přichází podle policistů právě na podzim. Jedno z vloupání se stalo nedávno přímo v Tachově.

„V době od 19. do 20. října překonal v zahrádkářské kolonii dosud neznámý pachatel drátěný plot jedné ze zahrádek. Následně vypáčil železnou petlici s uzamčeným zámkem a vnikl do jedné části dřevěné kůlny. Poté poškodil dřevěné dveře další části kůlny a vnikl dovnitř. Zde odcizil elektrocentrálu, brusku, sadu vrtáků a sadu gola,“ uvedla mluvčí tachovské policie Dagmar Jersáková. Zloděj způsobil škodu na odcizených a poškozených věcech ve výši čtyři a půl tisíce korun.

Podobným způsobem se vloupal neznámý pachatel před několika týdny do kůlny v zahrádkářské kolonii v Tachově pod železniční tratí. „Upozornili mě na to sousedé, že se k nim někdo vloupal do chatky a že také my máme otevřené dveře od kůlny. Na místě jsem zjistil, že někdo vytrhl panty z dřevěné konstrukce a dveře tak vypáčil,“ řekl nám majitel jedné ze zahrádek.

Policii však nic nehlásil. „Znamenalo by to asi zbytečné zdržování, protože dohromady žádná škoda nevznikla. Zloději vzali kanystr s asi jedním litrem benzínu a kůlna, na které rozbili dveře, je stejně spíše provizorní,“ dodal majitel.

Podle policistů počet vloupání do rekreačních objektů klesá, od ledna do srpna jich evidují čtyřiadvacet. „V porovnání s loňským rokem lze konstatovat, že došlo k poklesu těchto skutků, neboť v loňském roce za stejné období policisté takových případů evidovali jedenačtyřicet,“ dodala Jersáková s tím, že nejvíce případů se událo na Stříbrsku, kde policisté šetřili 11 případů a na Plánsku, kde policisté zaznamenali šest případů. „Ve zmiňovaném období letošního roku došlo k největšímu nápadu v únoru, a to k osmi případům, a v březnu, kdy jich bylo sedm,“ uvedla mluvčí.

Nejvíce krádeží vloupáním do rekreačních objektů však policisté očekávají v podzimních a zimních měsících, kdy se lidé v těchto objektech zdržují jen zřídka, a to je podle policistů situace příznivá pro zloděje.

Majitelům rekreačních objektů v chatových osadách či zahrádkářských kolonií policie doporučuje, aby v těchto objektech nenechávali v době nepřítomnosti cenné věci – sekačky, motorové pily, křovinořezy, šperky, apod. „Nejvhodnější ochrana před vysokými škodami je vedle zabezpečení daného objektu, právě odvezení cenných věcí. Je vhodné objekt zabezpečit mechanickými zábrannými prostředky, jako je například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice a podle možností třeba také elektronické zabezpečení. Také je vhodné rekreační objekt i na podzim a v zimě nepravidelně navštěvovat. Uklizené listí, sníh budí zdání pobytu majitele v objektu,“ vysvětlila mluvčí.

Policisté provádějí v chatových oblastech preventivní kontroly, které jsou v zimě intenzivnější. Majitelům dále radí všímat si pohybu cizích osob či vozidel v okolí rekreačních objektů.

„Pokud však dojde k vloupání, je pro policisty důležité, aby majitelé nevstupovali dovnitř a věc neprodleně oznámili policii. Vhodné je pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, policisté ji využijí při pátrání a identifikaci odcizených věcí,“ řekla Deníku dále Jersáková.

Dopadení pachatele je v případě vloupání do rekreačních objektů podle policie velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době a vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop, navíc se v těchto lokalitách pohybuje méně lidí, kteří by se mohli stát svědky vloupání.