V sobotu 13. dubna na Tachovsko totiž poprvé zavítá Pochod Lidických žen. Jde už o devátý ročník a zvána je široká veřejnost. „Přidat k pochodu se může kdokoliv a kdekoliv, třeba jen na kousek cesty,“ zve organizátorka Milena Městecká, která mnohakilometrovými pochody připomíná strastiplné cesty žen z Lidic a dalších lidí vězněných v nacistických koncentračních táborech.

Podívejte se napochod z března loňského roku:

| Video: Youtube

Vzpomínkový pochod půjde po stejné trase, jako šli vězni před 74 roky. „Dne 8. dubna 1945 bylo 4500 vězňů z koncentračního tábora Buchenwald na nádraží ve Výmaru namačkáno do otevřených vagonů - uhláků. Po cestě Německem a okupovaným pohraničím přijel vlak do Tachova až 13. dubna 1945,“ uvedl František Soukup z Tachova a dodal, že ve vlaku tehdy už byla jen polovička vězňů. Druhá polovina vězňů zemřela ve vagonech.

Letos bude pochod začínat přímo v Tachově u Mohyly, kde je sraz v 10 hodin a skončí u památníku ve Staré Knížecí Huti. „Můžeme si společně připomenout tehdejší obrovské utrpení vězňů z koncentračního tábora,“ zve Soukup.

Trasa a přibližné časy: Tachov, mohyla 10h, Tachov nádraží 10.30h, Tachov urnový háj 10.30h, Studánka 12.30h, Písařova Vesce 13.30h, Lesná 14.30h, Stará Knížecí Huť 16h.
Organizátoři upozorňují, že ze Staré Knížecí Huti není organizována a zajištěna doprava zpět do Tachova.

Krátký film věnující se transportu smrti na Tachovsku:

| Video: Youtube