Stavební práce na vodní nádrži Lučina začaly v březnu 1971. Napuštěna byla v srpnu 1975. Obec Lučina, podle které je přehrada pojmenována, byla srovnána se zemí a obyvatelé dostali nové byty v Halži a Lesné.

Podle Pavla Řepy z Muzea Českého lesa v Tachově však nebyla před zatopením území dnešní přehrady zdemolována celá ves Lučina. „Když jsem v šestašedesátém roce nastoupil do tachovského muzea, jedním z mých prvních velkých úkolů bylo přírodovědecky zmapovat oblast, která pak měla být zatopena," vyprávěl Deníku.

I když podle jeho slov nebylo území z přírodovědeckého hlediska nic extrovního, několik zajímavých míst našel. „Například zajímavé mokřady, pěkný meandr Lužního potoka, jinak to byly běžné luční porosty a kusy lesa. Ty se před zatopením vykácely," uvedl přírodovědec.

Kromě obce Lučina byla zaplavena i samota Hamry, která se nacházela kousek za dnešní hrází. „Pamatuji si, že z Lučiny se demolovaly jen ty domy, které nezůstaly pod vodou. Stát zřejmě zůstala i bývalá továrnička na kopyta, kterými se napínala obuv," popsal Řepa.

Ta podle něj stála právě v osadě Hamry, několik desítek metrů od paty dnešní hráze. Objekt by se měl tedy nacházet zhruba osmnáct metrů pod hladinou. „S kolegou jsme to procházeli a v továrničce na dřevěná kopyta jsme objevili velký stroj, který výrobu těchto kopyt částečně automatizoval. Tehdy se říkalo, že by se tento stroj mohl demontovat a převézt do muzea, aby se tak zachránil. Jenže bylo by to hodně složité a nákladné, takže z této myšlenky nakonec sešlo. Ten stroj je na dně přehrady zřejmě ještě dnes, ovšem v jakém stavu," připomíná Pavel Řepa.

Pracovník muzea si vzpomněl také na osudy několika desítek stromů z březového porostu. „Před zatopením přehrady byly některé menší břízy vyzvednuty i s kořenovými baly a přesazeny přímo do Tachova. Například na sídlišti Západ je dodnes místo, kde se několik těchto stromů uchytilo a rostou tam," uvedl Deníku.

Vodní nádrž Lučina slouží především jako zásobárna vody, která z úpravny ve Svobodce putuje jako pitná nejen do Tachova, ale do řady dalších měst a obcí Tachovska.

Nádrž zaplavuje plochu 86,2 hektaru, hráz je ve výšce 23,5 metru nad dnem. Délka hráze je 183,5 metru. Přehrada má dvě výpusti a turbinovou elektrárnu o výkonu 150 kW.

Příště: Vzpomínky řídícího učitele školy v Lučině Josefa Mikoláška