Na desítkách míst ho rozdávali nejen skauti, kteří každoročně tento symbol dopraví do všech částí České republiky.

Betlémské světlo přivezli v sobotu k večeru na černošínské náměstí skauti a skautky z oddílu Ichtys Černošín, který vede čtvrtým rokem Lukáš Vávra. "Světlo jsme přivezli potřetí, zpočátku si pro něj lidé moc nechodili, ale už si asi zvykli a začíná být zájem. Světlo rozvážejí čeští skauti a skautky po celé republice a bylo převzato 16. prosince ve Vídni," uvedl vedoucí Lukáš Vávra.

Vánoční čas v tachovském útulku U Šmudliny.
FOTO: I pejskové dostanou dárky

Na místě se sešlo několik desítek lidí, někteří přišli se svou svíčkou či lampičkou, jiní dostali lampičku ze sklenice rovnou od dětí z oddílu. Předávání světla trochu komplikovat prudký vítr, který už před tím vyhnal z náměstí stánkaře. Někteří se proto ještě pro světlo po pár krocích vrátili.

S celou rodinou přišla také Alena Pivoňková z Černošína. "Světlo si nesou naše děti hrdě domů. Je to pro nás znamení klidu, pohody a takové kouzlo Vánoc. Dáme si jej do oken a budeme ho hlídat aspoň do zítra," uvedla mladá maminka.

I na Štedrý večer těsně před 22 hod,museli vyjet hasiči z Boru a Tachova k nehodě osobního automobilu, ke které došlo v obci Vysočany.
Vánoce na Tachovsku: agresivita k záchranářům i nechutný vtip s nehodou kamionu

Stejně tak to vidí paní Jena Tomášková. "Já si pro něj tady chodím každý rok, letos je to potřetí.

Dříve jsme pro něj jezdila do Stříbra, jednou jsem ho dokonce vezla až z Plzně. Je to pro mě takový symbol, takové to duchovno Vánoc, kdy je vše o světle," usmívala se nad světýlkem Jena Tomášková.

Rozdávání Betlémského světlo se samozřejmě nevyhnulo ani například okresnímu městu, či Kladrubům. Zde byla cesta pro plamínek navíc obohacena o návštěvu klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Betlémské světlo zde po třetí rozdával kastelán kláštera Milan Zoubek, tudíž se dá mluvit o začínající a úspěšné tradici. Do kostela si během vánočního dopoledne našly desítky lidí, která nebyli pouze z řad místních.

Martina Sihelská

Horníci ze Stříbra uspořádali charitativní koncert.
FOTOGALERIE: Dolníci udělali Vánoce pro vozíčkářku