Slavnosti odstartovaly již v pátek promítáním letního kina v zámeckém parku. V sobotu následovala produkce na nádvoří zámku včetně průvodu, vystoupení historického šermu a atrakcí pro děti. Program zakončilo hudební vystoupení Lucie Revival a Milana Samka, v pivovaru pak Chodovarky a Roulette Music. Zde byl originální přistavený double-decker se stylovou restaurací a vyhlídkovou terasou. Návštěvníci měli také možnost prohlídnout si pivovar a aktivně se zúčastnit populárního mistrovství světa v koulení sudů, které je světově ojedinělé.

„Nápad vznikl tak, že po otevření hranice jsem se dostal k magazínu o pivu. Tam psali o Anglii, kde drží tradici závodů v koulení sudů již od roku 1930,“ vzpomíná obchodní a marketingový ředitel Chodovaru Jiří Plevka ml., a pokračuje: „Vyrazili jsme tam a moc se nám to líbilo. Příští rok jsme sestavili tým a jeli reprezentovat tenkrát ještě Československou republiku. Celé město Burton-on-Trent tam žije pivem, je tam hned několik pivovarů. Ty se ale bohužel v průběhu dalších let, stejně jako i řada českých, staly součástí koncernu a ten neměl chuť pokračovat v tradici. Definitivně zrušili tyto akce a my jsme se rozhodli pokračovat – další mistrovství světa už se odehrálo u nás.“

Mistrovství světa oficiálně zahájil starosta Chodové Plané Luboš Hlačík: „Děkujeme, že jste sem přijeli, někteří dokonce i z velké dálky. Přeji si, aby nám nepršelo a dále pak, aby vám tady chutnalo pivo a abyste ho vypili co nejvíc,“ uvedl. Bývalý starosta partnerského města Stadt Störnstein Boris Damzog jej doplnil: „Děkuji starostovi Chodové Plané za přátelskou a dlouhodobou spolupráci. Organizátorům chci popřát, aby se tu dnes vše vydařilo.“ Poté oba představitelé sami kouleli na krátkou vzdálenost sudy – o dost většími, než kterými kouleli závodníci.

Letošního ročníku se zúčastnilo dvacet týmů z pěti zemí. Česká republika tvoří zhruba dvě třetiny z nich. „Kanada přijela podruhé, loni je to nadchlo. Ukrajina již poněkolikáté, Polsko poprvé. A z Německa přijeli nadšenci z malé vesničky jako je Chodová Planá. Je to místo zasvěcené vínu, tři roky tam provozují pivovar a přesvědčují ostatní, že i pivo je dobré,“ prozrazuje Plevka. V historii závodů se objevily týmy z celého světa, například i z Keni, Austrálie či Nového Zélandu. „Neoslovujeme je, ale svět oslovuje to, že se tady koná zcela ojedinělá soutěž tohoto typu. A dnes není problém si tyto informace vyhledat na sociálních sítích,“ prozrazuje ředitel.

Tradiční závod pivovarských družstev se běží v kategorii žen a smíšených dvojic na 300 metrů, u mužů 600 metrů (dvě kola). „Této vzdálenosti říkáme pivovarská míle – dřevěný hektolitrový sud se otočí přesně tisíckrát,“ vysvětluje Plevka.

Na akci byli přítomni také zástupci agentury Dobrý den, která se zabývá sběrem rekordů. Účastníci kategorie mužů se v tomto roce pokoušeli překonat již dvacet let starý rekord – a povedlo se to o tři sekundy. Šest set metrů uběhl tým z Ukrajiny v čase dvě minuty čtyřicet pět sekund, a stal se tak vítězem letošního ročníku. Chodovar měl ve všech kategoriích jeden tým a obhájil prvenství ve smíšených dvojicích a ženách, v kategorii mužů získal stříbrnou medaili.

Soutěžili také diváci, kteří v závodu pro veřejnost běželi čtvrtinu mužské trati. Sami se sudem, aby zkusili, jak se cítí soutěžící na trati. Do kategorie žen se přihlásila jediná kandidátka, která tím pádem měla vítězství jisté. V kategorii mužů exceloval muž z Ukrajiny, který jako jediný dosáhl času pod jednu minutu. Další zájemci se přihlašovali i do soutěže v jízdě na kolečkových bruslích. Museli ujet celou trasu se skleničkami naplněnými Ilsanem – a za vylitou tekutinu se odečítaly sekundy.

V průběhu programu dojeli také účastníci cykloturistického závodu Tour de Chodovar. Trasa vedla z Březové u Sokolova a končila v Chodovaru. Podle vítězů Milana Herolda a Ivany Brabcové byl po celou dobu cesty déšť. „Na Kladské u Mariánských Lázní dokonce tak brutální, že nebylo vidět na krok. Řada účastníků využila útočiště tamní hospůdky,“ reprodukoval vyjádření závodníků na cestě Jan Plevka.

Pro dětské publikum organizátoři připravili balónky naplněné heliem, které děti s nadšením v průběhu soutěží hromadně vypustily. Na nich byly připevněné odpovědní lístky pro ty, co je najdou – s pozdravem z mistrovství světa v koulení sudů. Loňský rekordman doputoval 312 kilometrů daleko, a přinesl tak svému odesílateli vítězství.

Lenka Mahdalová