Na náměstí, kde památník stojí, se sešli představitelé města Planá, hejtman Plzeňského kraje a plánský rodák Josef Bernard, autor památníku architekt Jan Soukup, zástupce americké ambasády seržant Chad Gann a další hosté. Pozvání přijala také dcera amerického vojáka Ch. R. Lemmonse, pobývajícího na konci druhé světové války krátce v Plané, Kathy Hoffman.

Po vystoupením Dechového orchestru mladých a mažoretek ze ZUŠ Mariánské Lázně se slova ujala Martina Němečková. „Kdyby před třiasedmdesáti lety nepřijela americká armáda do Plané, možná bychom tu dnes nestáli. Je to, jako kdybychom našemu náměstí Svobody dávali jeho název znovu. Dnes zde odhalujeme pomník, kdy tato svoboda pro nás začala. Děkujeme americké armádě za osvobození. Jsem ráda, že si v Plané osvobození připomínáme a že osvobození neznamená tečku, ale dvojtečku,“ řekla mimo jiné v projevu plánská starostka.

Památník osvobození Plané americkou armádou stojí na východní straně náměstí. Nahradil původní pamětní desku, která zde byla umístěná od roku 1990. Navržen byla tak, aby zapadl do nové, rekonstruované podoby náměstí. Žulový kámen na výrobu památníku byl dovezený z jižní Francie z lomu Carrieres Plo a jeho opracování do konečné podoby zabralo několik měsíců.

Monument je z ručně opracované světlé žuly, při vrcholu jsou vytesané litery zlacených nápisů s pěticí pozlacených pruhů. Do nich jsou vepsaná všechna důležitá data týkající se osvobození Plané v roce 1945.

Podle architektů Jana Soukupa a Marka Maroviče bylo cílem u nového památníku dosáhnout trvalejší a výtvarnější podoby. „U starého pomníku mě zaráželo, že jsme se na něj dívali dolů. U pomníku bychom ale vždy měli zvednout hlavu. Pro pomník jsme proto zvolili klasickou formu, která tvrdému vojenskému životu sluší. Jedná se o obelisk, který je pro udržení paměti užíván po tisíciletí,“ řekl autor Jan Soukup a doplnil, že věří, že památník plánští obyvatelé přijmou jako milník doby, která hodně změnila.

Stanislav Kos oslavil významné životní jubileum – 90 let.
Nejstarší obyvatel Labutě oslavil devadesátiny

Milým setkáním pro pamětníky ale i další návštěvníky slavnostního odhalení památníku byla návštěva Kathy Hoffman, dcery veterána ze druhé světové války Charlese Robertse Lemmons. Americký voják po osvobození Plané zůstal několik měsíců ve městě a posílal dopisy do své rodné země, z nichž část Kathy Hoffman veřejně přečetla.

Na závěrečné dny války a její oběti zavzpomínal také hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Ve svém projevu zmínil i obavu o další směrování České republiky. „V poslední době se setkáváme s názory, které zavání rasismem, xenofobii a antisemitismem. Je relativizována minulost a po třiceti letech čelíme zatím asi největšímu ataku na změnu orientace naší země na východ,“ řekl v projevu.

Po slavnostním odhalení památníku byly položeny věnce a zazněla česká a americká hymna. Pietní akce se poté přesunula na místní hřbitov, kde byly položeny květiny u masového hrobu obětí druhé světové války a pochodu smrti.

Dřevorubecké dny v Rozvadově.
FOTOGALERIE: Dřevorubci soutěžili v Rozvadově, také v hodu sekyrou