Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

„Pan Vaněk, z jehož sbírky většina exponátů pochází, byl můj soused. S kamarádem jsme pro něj restaurovali první traktory a motory,“ vysvětlil. „Když mi obec nabídla, jestli bych dělal správce muzea, věděl jsem do čeho jdu.“

Ačkoliv je muzeum z důvodu pandemie i zimního období uzavřeno, jeho správce nezahálí. Budovu historického mlýna, v níž se expozice nachází, je třeba větrat, provádět drobné opravy a údržbové práce. A připravují se nové předměty, které obohatí už tak hojnou muzejní sbírku.

„V nové sezoně, doufejme, že bude zahájena, ukážeme návštěvníkům několik různých odstředivek na mléko, které v současné době renovuji. Přibyla nám nějaká rádia, mlýnky, různé další věci, asi tak pětadvacet kousků,“ uvedl správce.

Unikátem, který pro expozici rovněž připravuje, jsou podle něj lyže. „Lamborghini známe všichni jako výrobce luxusních sportovních aut, méně lidí už ví, že vyráběl také traktory. A nám se do muzea dostaly staré lyže značky Lamborghini,“ ukázal Kočandrle.

Vzniká rovněž část věnovaná včelaření, správce pro ni buduje úly. „Zimní období se vždycky snažím toho co nejvíce zrenovovat. Loni jsem takto opravil kočáry, které máme v přízemí.“