Ale málem nebylo co vystavovat. „Houby se letos hledaly hodně špatně, protože zapršelo až ve středu, tři dny před výstavou,“ uvedl pedagog tachovského gymnázia Petr Křížek, který mimo jiné byl spoluautorem seriálu Tachovského deníku o houbách, který mohli čtenáři sledovat v létě.

„Houby už jsem začal hledat už víkend před výstavou, když byl ještě suchý les. A protože právě bylo sucho, nic nerostlo. Bylo těžké najít více než deset druhů. A paradoxně rostly více hřiby, než nějaké nejedlé houby, které tady na výstavě také potřebujeme,“ dodal.

Houby, které se podařilo ještě v době sucha najít, přečkaly v chladicím zařízení ve výkupně. „Až když začalo pršet, tak jsme mohli konečně začít. Protože navíc je člověk v práci, dříve se stmívá, tak byly letos mnohem těžší podmínky na sběr,“ doplnil Křížek.

Nicméně i v letošním suchém roce se po středečním dešti podařilo Petru Křížkovi a jeho několika pomocníkům dát dohromady neuvěřitelných 165 druhů hub. „Na to, jaké byly podmínky, to je slušný výsledek, obvyklý standard,“ dodal s tím, že v sobotu byly v prostorách gymnázia vystaveny houby z lesů v okolí Hostíčkova, Broumova, dále také ze Slavkovského lesa a houby z oblasti Českého lesa v okolí Žďáru.

Návštěvníci, kterých bylo tradičně hojné množství, mohli vidět i některé vzácné druhy. „Patří mezi ně třeba ryzec syrovinka, hřib borový, lošák blankytný, nebo závojenka lesklá,“ uvedl Deníku pedagog.

Expozici dominovala obří leskloporka ploská, kterou přinesli studenti z páteční vycházky do blízkého okolí Tachova.