Jednou ze záhad podle něj je, kam se podělo zhruba 200 mrtvol z hromadného hrobu ve Sklářích, o nichž vyprávěl v roce 2000 ve Sklářích americký veterán druhé světové války. „Až v Chodové Plané jsme se známými narazili na stopu. Šli jsme se podívat na šachtu, kam prý mrtvoly vězňů byly naházeny,“ popsal František Soukup.

„Opravdu to vypadá, že vězni by tam mohli být. Virgule mi na to kývla, ale tu jsem mohl svým přáním ovlivnit. Ta díra na šachtu nevypadala, a tak jsem pátral, co by to mohlo být,“ uvedl dále. Známý tachovský hledač a amatérský historik přišel podle svých slov na to, že se jedná o propadlo do staré chodby, která vede zřejmě ze Sv. Anny do Chodové Plané na bývalý starý židovský hřbitov.

„Na místě propadla bylo před několika roky kopáno. Zda to kopali vojáci, kteří byli v kasárnách v zámku, nebo hledači, nevím. Určitě se pokusíme zjistit co je to za díru. Je pravděpodobné, že když mrtvá těla ze Sklářů odváželi, tak jeli na nejbližší hřbitov. V těsné blízkosti díry jsou dva hřbitovy – křesťanský a židovský. Když vojáci, kteří mrtvoly převáželi, viděli možnost bez práce je ukrýt, tak toho mohli využít. Ale někde by to mělo být napsané. Možná, že se to někdo snažil utajit,“ dodal Soukup.

Oběti pochodu smrti nalezené u Tittlingu.

Ten z dalšího zdroje zjistil, že na místo dává majitel pravidelně květiny a svíčku. „A totéž prý dělal jeho otec již desítky let. Můj známý je přesvědčen, že je tam opravdu dávná šachta a v ní naházeni ubožáci ze Sklářů. Tím by bylo vysvětlení, kam se poděli v roce 1945 tito zastřelení vězňové, jednoznačné. Totiž, že byli uloženi nejblíže od Sklářů,“ citoval tachovský hledač historických souvislostí.

Američané prý prostě vezli mrtvé na nejbližší hřbitov a zvolili tehdy asi ještě otevřenou šachtu u hřbitova. Nasvědčuje tomu například podivná neznámá pietní péče o hrob (snad již od roku 1945), blízkost od Sklářů.

Ještě s jednou připomínkou se na Deník obrátil František Soukup. „Na desce u pomníku v tachovském urnovém háji, který je věnován obětem transportu smrti, je napsáno: Nový památník těmto obětem byl odhalen v září 1989. Tam se mi nelíbí to slovo nový. Starý památník tam nikdy nebyl. Ještě jsem nenašel odpověď na otázku, proč to trvalo čtyřiačtyřicet roků po skončení války postavit na největším masovém hrobu v České republice obětem transportu smrti pomník,“ vyjádřil se.

Na středu 5. května připravuje tachovský hledač v Muzeu Českého lesa povídání o konci války na Tachovsku. Věnovat se bude rovněž pochodům smrti a činnosti Američanů při osvobozování Tachovska a po skončení války.

Čtěte také: Před 65 lety dojel do Tachova transport smrti