„Prostudoval jsem šest set stránek spisu a s dívkou jsem osobně hovořil. Původně prohlásila, že vůbec nechápe, proč je pozvána k rozhovoru, ale po čase se rozpovídala,“ uvedl znalec. „Nejedná se o duševně nemocnou dívku,“ uvedl s tím, že události, které se kolem ní děly především v jejím osmém až jedenáctém věku, mohly mít vliv na její chování. „Citové strádání bylo naplněno, vztah k matce také chyběl, některé výchovné zásady se nezdají adekvátní, to vše vedlo k tomu, jak se chovala,“ uvedl u soudu Čapek s tím, že dívka se podle jeho názoru v současné době zřejmě snaží vytěsnit vzpomínky na minulost.

Milan Lantaj, otec dnes skoro patnáctileté Miriam, byl spolu se svojí ženou Ivetou tachovským soudem za údajné týrání již odsouzen. Odvolal se a případ se vrátil znovu k tachovskému soudu. Dívka si měla stěžovat na neúměrné tresty, že si musí sama prát, připravovat jídlo, že musí chodit ve starém oblečení. Otec ale s obviněními, kterým se svojí současnou ženou člí, nesouhlasí. „Nechápu, proč nám to všechno dělala. Oblečená například chodila normálně, ale nesla si staré věci v igelitce a na záchodě ve škole se převlékla,“ řekl nám.

Čtěte také: Otec tvrdí: dceru jsem nikdy netýral, vymýšlela si a lhala

Podle znalců v oboru dětské psychologie a psychiatrie (kromě Čapka vytvářeli znalecký posudek také dva dětští psychologové) mohlo být dívčino chování důsledkem nového rodinného prostředí. Otec ji zhruba od jejích dvou let vychovával sám a později se znovu oženil. „V jejím chování mohla být bezradnost, únik z reality. O hysteroidních tendencích by se dalo hovořit, byly tam i náznaky přehánění,“ připustil psychiatr. „U dětí lze podobné chování vysvětlit tak, že se jedná o jakousi ochrannou reakci na podněty z jejich okolí. Prostředí v nové rodině vnímala tak, že žárlila. Mohla být trestaná neadekvátně a nebyla přizpůsobena tomuto způsobu života,“ dodal Vladimír Čapek.

Podle Lantaje se jeho dcera chovala podobně i když žila u své biologické matky v Nizozemsku. Druha své matky a také svého dědečka měla dokonce obvinit z pohlavního zneužívání.

„O pobytu v Nizozemsku hovořit nechtěla. Citlivě jsem se jí zeptal i na údajné pohlavní zneužití ze strany dědečka, ale odpověděla, že k ničemu takovému nedošlo. Naopak prohlásila, že by chtěla u prarodičů, u kterých v současné době žije, zůstat,“ uvedl znalec.

Právě prarodiče Miriam chtějí Lantajovi pozvat jako svědky k další části líčení. To soudce Josef Junek odročil na druhou polovinu května. „K líčení pozveme dědečka a babičku Miriam Lantajové a další svědky,“ potvrdil soudce.

Lantajovy případ, který se táhne již několik let, unavuje. „Jek dlouho to ještě potrvá? Už je toho na mě moc a nebere to konce,“ řekla nám v úterý po skončení jednání Iveta Lantajová.

Její manžel Milan si stále nedokáže vysvětlit především jednání své dcery Miriam. „Nevím proč, ale dcera mne už před lety asi přestala mít ráda. Dává mi také trochu za vinu, že se rozpadlo moje první manželství, že jsem ji tím vlastně odloučil od matky. Nevím, jak si to vše vysvětlit,“ vyjádřil se.