„Perfektní je, že zde máme kamerový systém, vidíme na každého, kdo přichází, nová je i výslechová místnost, takže když lidé přijdou, policista s nimi provede dané úkony v místnosti, kde je klid, kde nezvoní telefony a nejsou slyšet vysílačky," popsala některé výhody policistka Kateřina Matějková.

Někdejší ubytovna vojska pohraniční stráže nebyla v příliš utěšeném stavu a právě proto ji policie začala rekonstruovat. Policisté z Plané za posledních dvacet let vystřídali čtyři služebny a před několika lety skončili v současném objektu. „Slouží se nám v podstatě všude stejně, neboť hlavní část služby je venku, na ulici. Podmínky jsou ale rozhodně lepší pro veřejnost," zhodnotil vedoucí oddělení Josef Ryska a připomněl, že v rámci rekonstrukce nebyla vystavěna jen přístavba, ve které je nově umístěná i recepce, ale i bezbariérové toalety. Zřízen byl i bezbariérový přístup.

V nové služebně vzniklo i detašované pracoviště tachovské služby kriminální policie a vyšetřování. V Plané slouží dva kriminalisté, kteří mají na starosti trestnou činnost, která se v obvodě stane. „I pro ně se podmínky samozřejmě zlepšily. Oni byli, řekněme, v provizorních prostorách. V současnosti mají veškerou techniku, kterou potřebují, ve své kanceláři," uvedl Ryska. „Kromě zmíněných novinek bylo obvodní oddělení zatepleno, byly provedeny venkovní úpravy a nainstalovali jsme i tepelná čerpadla," doplnil vedoucího Rysku Petr Stuchl, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje pro ekonomiku.

„Jsem samozřejmě ráda, že občané budou mít u policie k dispozici nové a moderní prostředí," řekla Deníku plánská starostka Martina Němečková s tím, že vítá i to, že je ve městě opraven další objekt, který nebyl dříve v nejlepším stavu.

Vláda i policie nicméně neustále hlásí, že musí šetřit. Náměstek Petr Stuchl ale připomněl, že by policie měla úsporná opatření v budoucnu spíše generovat.

Tím, že je dům po rekonstrukci zateplen a využívá moderní vytápěcí zařízení, úspory přináší i přes to, že oprava stála milióny korun.

Policie budovu opravila hlavně z evropských dotačních fondů, menší část finančních prostředků vydala ze svého rozpočtu.

„Fondy se snažíme využívat více zejména na opravy obvodních oddělení a vytvořit pro veřejnost podobné podmínky, jako tady v Plané," uvedl ekonomický náměstek Petr Stuchl.

Jak funguje nové vytápění

Plánská služebna obvodního oddělení, jako jediná v kraji, využívá úsporné vytápění za pomoci tepelných čerpadel. Jde o sofistikovaný systém, který využívá desítky vodních vrtů. Takové množství vrtů je důležité k tomu, aby bylo zajištěno dostatečné množství vody pro předávání tepla. Z vrtů jde voda do tepelných čerpadel, ze kterých se tepelná energie předává do technologické místnosti, do kumulační nádrže. Odsud je pak za pomocí čerpadel a čidel rozváděna do celé tepelné soustavy. V případě, že přijdou tuhé mrazy, je připraven posilující elektrokotel s příkonem 18kW. Ten dopomůže vytopit vodu na požadoné stupně Celsia.