O tom už Tachovský deník informoval na jaře. Nyní byl v rámci projektu Město pro byznys vyhodnocen podrobný průzkum, z něhož vyplynula řada konkrétních závěrů srovnávajících situaci v roce 2008 a letos. Podnikatelé napříkald poukazovali na konkurenční prostředí, dostupnost pozemků, či na byrokracii při jednáních s městskými úřady.

Konkrétně v otázce byrokracie patří Tachov podle podnikatelů k nejlépe hodnoceným městům. „Z odpovědí dotázaných vyplynulo, že oproti měření v roce 2008 stoupla v kraji nadbytečná byrokracie o pět procent. Nejvíc si na nadbytečnou byrokracii stěžovali podnikatelé ze Sušice. Kriticky se tam k práci městského úřadu vyjádřilo 85 procent podnikatelů a živnostníků. Zato v Tachově si na nadbytečnou byrokracii stěžuje pouze 17 procent dotázaných,“ uvedl analytik projektu Michal Kaderka. „Úřad sám o sobě nemůže být nikdy oblíbený. Podnikatelé očekávají od pracovníků úřadu stejný servis, jako poskytují oni svým zákazníkům. Navíc z médií a od politiků slyší, jak podnikatelská administrativa ubývá. Deklarované snižování administrativy často ale nenaplňuje očekávání, které podnikatelé mají,“ doplnil Kaderka.

V 15 městech kraje podnikatelé vypověděli, že se necítí významně ohrožováni konkurencí. Výjimku tvoří Domažlice a Plzeň, ve zbytku kraje je to v toleranci republikového průměru. V nabídce podnikatelských prostor panuje dobrá situace v celém kraji. Jediné, co osloveným podnikatelům chybí, je zlepšení nabídky pracovních sil.

Do průzkumu se zapojilo 675 podnikatelů z celého Plzeňského kraje.

V porovnání s rokem 2008, kdy do Česka dorazila krize, se pouze o procento zvýšil počet podnikatelů, kteří se domnívají, že podnikají v silném konkurenčním prostředí. Konkurenční tlak tak pociťuje 60% podnikatelů Plzeňského kraje. Mezi jednotlivými městy jsou ale značné rozdíly a v polovině kraje došlo k nárůstu vnímání silné konkurence od 10 do 18%.

Výsledkům výzkumu srovnávajícím roky 2008 a 2010 za Tachov a Stříbro se budeme věnovat v některém z příštích vydání.