Prodejci nových vozů tuto možnost vítají. Podle nich se prodej zvýšil.

„Nejvíce podnikatelé a firmy kupují Škodu Fabii,“ sdělil Deníku Jan Šmucler, prodejce vozů Škoda, Seat a Hyundai v tachovské Oldřichovské ulici.

„Je to výhodné také z toho pohledu, že vám vůz neznehodnocuje kovová mříž mezi zavazadlovým prostorem a zadními sedačkami. Estetický dojem je zřejmý a navíc je mřížka za jízdy hlučná,“ dodal prodejce.

Jinak však hodnotí situaci na trhu s novými vozy Volf, který provozuje autosalon Škoda ve Stříbře.

„Prodej se sice zvýšil, ale ne nijak významě. Nedáváme ani ani žádné výhodné balíčky. Auta pro podnikatele jsou právě zlevněné o odpočet DPH a dnes se v podstatě vozy prodávají za nákupní cenu,“ vysvětlil Volf.

Podnikatelé, kteří díky novele ušetří na nákladech, tuto možnost vítají. Dosud si mohli daň odečítat jen u aut vybavených právě speciální mřížkou. Ta se často objevuje i ve vozech luxusních.

Novela také dovoluje firmám a podnikatelům, aby si v případě přijetí úvěru, například od mateřské nebo dceřiné firmy mohli od daňového základu odečíst zaplacené úroky.

Podle odborníků, firmy kvůli očekávanému opatření odkládali nákup nových vozů. Opatření by měly pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů proti loňsku o desítky procent, nákupy ale bude částečně brzdit ekonomická recese. „Potkávají se dvě tendence. Firmy by nové vozy chtěly, ale neví, jak se bude finanční situace vyvíjet,“ doplnil Volf.