Mají tam vystavené chaloupky, zvířátka a různé pohádkové postavičky vytvořené z přírodních materiálů jako je kůra, dřevo, listí, jablka, kaštany a podobně. Říkají jim podzimníčci a jsou společným dílem dětí a rodičů. „Chceme, aby děti měly prožitek při tvorbě s rodiči, tak jsme začali dělat ty podzimníčky,“ uvedla vedoucí chodovoplánské mateřinky Slávka Sloupová.

Vše se původně odehrávalo v mateřské škole. „Ale před čtyřmi lety vyrobila jedna maminka podzimníčka doma, a tak vznikl nápad, že by je dělaly děti doma s rodiči,“ vysvětlila Sloupová. Nad společným dílem si pak v mateřince povídají. „Děti popisují, co která postavička dělá, jaká je nebo je zakryjeme a ony hádají. Máme to do výchovně vzdělávací činnosti,“ doplnila vedoucí mateřinky.

Natálka Krištofová se pochlubila svým dílem. „Společně s mamkou a tátou jsem udělala les,“ ukázala dívka. Skřítka Choroše vyrobila doma s rodiči Eliška Kohoutová. „Mě pomáhala maminka a strejda,“ řekl Jakub Mertl a ukazoval na chaloupku. Honzík Vízner přinesl dřevěné hodiny. „Jo, docela to šlo. Také mi pomáhala maminka a tatínek,“ uvedl o Kukačce, jak hodiny pojmenoval.