VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohled do programu a do ustaraných tváří pořadatelů dává naději

Stříbro - Starosta Stříbra Bohuslav Červený o nadcházejících Městských slavnostech.

13.6.2014
SDÍLEJ:

Starosta Stříbra Bohuslav Červený.Foto: DENÍK/Martina Sihelská

Městské slavnosti se konají dnes ve Stříbře. Zatímco v pátek zahájil program směsí různých hudebních vystoupení u 13. poledníku, dnes pokračuje na několika místech. Hlavní program slavností je soustředěn na Masarykovo náměstí. Jeho nová podoba hostí slavnosti teprve podruhé. Více k tomu Deníku řekl starosta Stříbra Bohuslav Červený.

Loňské slavnosti měly premiéru na nově opraveném náměstí. Můžete tedy vycházet z čerstvých zkušeností – co se oproti loňsku změní v uspořádání hlavního programu na Masarykově náměstí? Co z loňské premiéry vyznělo pozitivně, co negativně?
V loňském roce město prožívalo  nejen tradiční  Městské  slavnosti, ale  současně oficiální otevření revitalizovaného  náměstí. Proto i výčet oficiálních hostů byl  výrazně vyšší, než  čekáme v letošním  roce. Věřím  ovšem, že letošní  slavnosti si v ničem nezadají s loňskými. Letos si budou moci návštěvníci vybrat  z širší nabídky kulturních vystoupení. A to proto, že tradiční  ústřední  jeviště bude přímo na náměstí a druhou scénou bude jeviště u kina – tzv. 13. poledníku. Byli  bychom  rádi, kdyby celkový dojem z letošních slavností  byl  přinejmenším stejný jako v loňském roce. To znamená, aby příznivé hodnocení převládalo  nad negativním.

Náměstí obdrželo cenu ve své kategorii v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje. Co to pro vás znamená? Připomenete tento fakt také nějakým způsobem návštěvníkům slavností a potenciálně v dalším průběhu letošní sezony návštěvníkům města?
Cením a ceníme si ocenění „Stavba roku  Plzeňského  kraje v roce 2013". Naše náměstí  v průběhu dvou let změnilo výrazně svou podobu. Odborná porota, složená z významných českých architektů, vybrala z 28 staveb 17 a ty následně poslala do  užšího výběru. Z nich  pak  vybrala tři nejlepší. Naše náměstí, vedle zrekonstruovaného Muzea Šumavy v Sušici a atletického  stadionu v Plzni-Skvrňanech bylo zařazeno  do této trojice nejúspěšnějších. Co k tomu  dodat? Přes řadu obtíží, které s sebou  nese každá nová stavba, náměstí začíná  žít a záměr města je přinést v brzké době do těchto prostor život a více zeleně.

Letošní program na hlavním pódiu je v duchu tance, diváci uvidí množství různých tanečních ukázek. Co vy a tanec? Jaký máte vztah? Tančíte rád (a pokud ano, tak co), nebo se tanci snažíte raději vyhnout?
Každý  ročník Městských slavností měl dané téma, motto. Letošní ročník nás zve do světa tance. Vynález Isabely Duceové v počátku 20. století, který přinesl, vedle baletu, tzv. výrazový tanec. Něco v té době úplně nového vedle baletu. Dnes jej vnímáme jako samozřejmost – taneční soutěže, vystoupení zpěváků a kapel… Pořadatelé připravili širší  škálu ukázek tanců… Já sám tanec uznávám jako krásné spojení  hudby s pohybem. Jak rád jsem sledoval z pódia, co by muzikant ty, co se snažili zvítězit nad rytmem, případně nad gravitací.

Když se zamyslíte nad programem letošních slavností – nad tím hlavním na náměstí i nad zbývajícím na různých dalších místech – co je pro vás nejzajímavější, co si rozhodně nenecháte ujít?
Program letošních slavností neobsahuje pouze tance, jejich vývoj a ukázky na které se těším, ale nabídka pro návštěvníky je daleko širší. Já osobně bych chtěl stihnout vystoupení žáků a studentů stříbrských škol – kantor kantorem  zůstane – bluesovou kapelu St. Johny a závěr sobotního dne na náměstí, to znamená Žlutého  psa.

Kdybyste teď měl jednoduše v několika větách přilákat do Stříbra čtenáře Tachovského deníku, případně další mimostříbrskou veřejnost, co byste jim vzkázal? Proč by právě dnes měli přijet do Stříbra?
Pohled do programu Městských slavností a do ustaraných tváří pořadatelů dává naději, že program bude bohatý a různorodý. Přes tradiční a očekávané připomínky k programu a průběhu slavností –  český  naturel je známý, všechno a vždy je špatně – věřím, že absolutní  většina sobotních  návštěvníků bude spokojena. Proto  si  dovoluji  pozvat všechny mladší na pouťové  atrakce na Svinčáku, dospělejší až dospělé na náměstí a ke 13. poledníku. Doufám, že všichni, kteří chtějí sobotu příjemně prožít, budou spokojeni a na chvíle u nás ve Stříbře prožité budou vzpomínat v dobrém.

Hlavní program slavností je soustředěn především na sobotu. Co se bude dít v neděli? Jsou ještě nějaké akce pro veřejnost, nebo necháte spoluobčany odpočívat, věnovat se návštěvám a rodinám?
Městské  slavnosti, soustředěné  na sobotu, budou ukončeny o půlnoci ohňostrojem. V neděli se uskuteční 24. ročník Běhu historickým Stříbrem – Memoriál  Petra Bursíka. Účast bývá  velká od nejmenších až po veterány. Přijďte povzbudit, nebo dokonce potrápit své  tělo pohybem.

Na co se mohou obyvatelé a návštěvníci Stříbra těšit v dalších týdnech letošní sezony? Co pro ně město připravuje?
Když přijmete naše pozvání na letošní Městské slavnosti, uděláte nám všem, nejen organizátorům, radost. Když přijmete naše pozvání  kdykoliv jindy, budeme rádi. Město, královské horní město, má nezvykle bohatou historii a tomu odpovídající památky. Návštěvy Městského  muzea, Minoritských zahrad, Hornického skanzenu, víkendových promenádních koncertů, plánovaných letních hudebních setkávání na náměstí a další akce budou jistě stát za vaši cestu k nám. Přijďte k nám, budeme se těšit.

Program Městských slavností
ve Stříbře, sobota 14. června

Hlavní pódium Masarykovo náměstí

10.00 příjezd veřejné cyklotour Na kole dětem – Josef Zimovčák
10.20 vystoupení dětí z mateřské školy
10.30 vystoupení dětí Základní školy Mánesova
10.45 vystoupení dětí Základní školy Gagarinova
11.00 ukázka irských a cikánských tanců v podání skupiny
irských tanců Arvena ze Stříbra
11.50 vystoupení studentů Gymnázia a obchodní akademie Stříbro

12.00 oficiální zahájení Městských slavností Stříbro
starostou Bohuslavem Červeným
12.15 dechový orchestr Základní umělecké školy Stříbro
Zlatíčka ze Stříbra
13.00 Chodovarka
14.00 ukázka historických a standardních tanců v podání taneční
skupiny Arvena a taneční školy Dance Stod
14.30 vystoupení kapely z partnerského města
15.30 ukázka latinsko-amerických a moderních tanců v podání
taneční školy Dance Stod a tanečního studia Evy Bartovské
16.00 Rocka Rolla
17.00 Zdeněk Srstka
19.00 Pangea –  The Beatles Revival
21.00 Prague Conspiracy
23.00 Žlutý pes
24.00 Ohňostroj

Pódium u 13. poledníku

10.00 dopoledne s Dolníky – hudba a všeliké dolnické umění
13.00 Los Niňos Locos –  divadelní soubor ZUŠ Stříbro
14.30 St. Johny
(blues band se stříbrskými rodáky J. Stehlíkem a P. Plánkou)
16.00 Rychta – comeback stříbrské bigbítové legendy
17.30 Kecka a Pecka na planetě Fantasia
18.30 Silver Star – bubenická show
19.30 Ya Hnus Převelebný (autorské čtení s hudebním doprovodem)
20.30 Zelený dům – rocková zábava
22.00 Punková scéna
23.30 Bída Band

Městské muzeum Stříbro

11.00 ukázky keltských řemesel a řemesel mladší doby železné,
předvádí Keltská divadelní společnost Vousův kmen
14.00 ukázky keltských řemesel a řemesel mladší doby železné,
předvádí Keltská divadelní společnost Vousův kmen
celý den    výstava obrazů Jana Oupického v muzejní galerii
výstava Stříbrská lampa – 11. ročník výtvarné soutěže
prohlídky muzejních expozic (každou celou hodinu do 16.00)
prohlídky kostelní věže, možnost vyhlídky z ochozu na město
(každou půlhodinu do 16.00)

Program pro děti (Minoritské zahrady kláštera)

13.00 O Popelce a ztraceném střevíčku
(pohádka divadelní společnosti Divoch)
14.00 výtvarná dílna Domu dětí a mládeže
15.30 představení žonglérů a workshop žonglování

Vstupné na všechny akce oficiálního programu je zdarma

Doprava

Uzavřené budou ulice přilehlé k náměstí a parkování bude možné na běžných parkovištích ve městě. V provozu nebude ani zastávka autobusů městské hromadné dopravy na náměstí.

Autor: Jiří Kohout

13.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení