Vybudovat ještě před začátkem zimy nové pohřebiště v zadní části hřbitova si dalo za úkol městské zastupitelstvo Boru. To se jim podařilo. Co navíc, v bezprostředním okolí nového posledního místa odpočinku vyrostlo pietní místo. „To se skládá z pomníku a starých německých náhrobků,“ informoval nás Jaroslav Havlíček, tajemník Městského úřadu v Boru.

„Toto místo tam už bylo sice dřív, ale nikdo se o něj nestaral. Město zabezpečovalo pouze pokos, aby tato část nezarostla plevelem,“ podotkl Havlíček. Novým pohřebištěm se městu podařilo zčásti vyřešit problém, který se týká vysoké hladiny spodních vod. „Vzhledem k tomu se v přední části hřbitova vůbec nedá pohřbívat, nakonec už tam není ani místo. Vzadu byla situace se spodní vodou únosnější, byla prodloužena i tlecí doba,“ vysvětlil místostarosta Boru Petr Myslivec.

Město proto nechalo do zádní části hřbitova navést hlínu do výšky 120 centimetrů. Zabezpečilo tak povolenou hranici dosahu spodní vody. Kruhový prostor nechalo osadit zelení, o kterou se postarala firma z Málkovic. „Za to ji patří naše poděkování,“ uvedl Myslivec. „Chtěli jsme mít zeleň ještě před začátkem zimy, aby prostor nevypadal jako hromada hlíny. Nakonec se nám to podařilo ještě před Dušičkami,“ připomněl místostarosta. Návštěvníkům borského hřbitova se nově vybudované prostory zamlouvají.

„Já sice nejsem z Boru, ale místní získali pěknou věc. Jen si myslím, že by tam měly být postaveny lavičky,“ uvažuje Jana Bělohlávková ze Stříbra. „ I o to se postaráme,“ podotkl Myslivec. Městu už zbývá v nových prostorách udělat jenom jediné. „Vytýčit a očíslovat hroby. Pak už může kdokoli přijít a vybrat si místo k pronajmutí,“ uzavřel Jaroslav Havlíček.

Glosa autora je zde>>>