Patří sběrny odpadových surovin na Tachovsku k tém, kde se dá dobře prodat poklop od kanálu nebo hliníková značka? Tedy materiál na první pohled podezřelý, že jej prodávající nezískal legální cestou?

To byly otázky, které jsme si kladli na začátku našeho testu. Nakonec bylo nejjednodušší sehnat víko od kanálu a značku.
„To vám rádi půjčíme, samotného by mne to zajímalo, jak váš test dopadne,“ řekl nám ředitel Správy a údržby silnic Stříbro Miroslav Sedláček.

Pošleme na vás policii

Připravujeme si diktafon, kameru a s litinovým víkem od kanálu a s hliníkovou dopravní značkou míříme do první sběrny. Je to výkupna firmy Resur v Tachově.

Náš figurant vjíždí osobním autem na váhu, volá k sobě pracovnici sběrny a ptá se, jestli nám tohle vezmou. Otevírá přitom kufr, kde leží oba předměty.
„Ne, tak tohle vám nevezmu,“ byla první slova pracovnice výkupny. „A ještě bych na vás mohla zavolat policii, protože kanály se vykupovat nesmí. To může přivážet jen určená firma a musí mít patřičné doklady,“ dodala rázně. Vystoupili jsme tedy z anonymity a sdělili pracovnici, že v testu obstála.

Kdepak jste to sehnali?

S několik desítek kilogramů těžkým nákladem jsme zamířili do nedaleké Plané. Opět najížíd náš figurant na rampu váhy, otevírá zavazadlový prostor a ukazuje náklad.

„To určitě nevezmu. Kdepak jste to sehnali,“ zeptal se provozovatel sběrny Jiří Hýsek.
„Kanály bereme jedině od firem, které se tím zabývají, které na to mají oprávnění,“ uvedl.
„Neexistuje žádné nařízení víka a značky nebrat do výkupu,“ vysvětlil, když jsme mu objasnili, že jde o redakční test. „Ale bývají s tím pak hrozné problémy. Případně může tento materiál zabavit policie a vydané peníze vám za to nikdo nevrátí,“ dodal.

Podobné zboží se nabízí často

Poklopu od kanálu a hliníkové značky jsme se nezbavili ani v dalších dvou sběrnách na Tachovsku. „Kanály a značka, to je špatné. To nejde vykoupit a navíc se po tom ptá policie,“ vyjádřil se zaměstnanec jedné výkupny. „Zrovna nedávno zde policie byla a hledala dopravní značky, co se ztratily někde v Karlovarském kraji,“ dodal.

Ve všech čtyřech sběrnách nám ale jejich zaměstnanci potvrdili, že obojí druh výrobků, tedy litinové poklopy na kanály a hliníkové dopravní značky, bývají k výkupu nabízeny poměrně často. Zejména pak lidmi ze slabších sociálních vrstev.
Poklop od kanálu i značku jsme tedy neporušenou vrátili Správě a údržbě silnic.