Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud zdraví dovolí, nenechte mozek a tělo zahálet

Stříbro – Už dvaapadesát let žije ve Stříbře Felix Matulka. Místní jej znají především jako kantora, ekonoma a skvělého muzikanta. V letošním roce oslaví Felix Matulka pětasedmdesáté narozeniny, což by mu asi nikdo vůbec nehádal.

15.2.2012
SDÍLEJ:

Felix Matulka. Foto: Martina Sihelská

Odkud pocházíte a jak jste se dostal do Stříbra?

Svoje mládí jsem prožil v Žákavé, malé vesnici nedaleko Blovic. Po absolvování gymnázia v Nepomuku jsem studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po promoci v roce 1960 jsem nastoupil jako učitel na tehdejší Zemědělskou technickou školu ve Stříbře. Od té doby se považuji za občana tohoto města. Spolu s manželkou, rovněž učitelkou, jsme vychovali dvě děti, dceru Ivanu a syna Alexandra. Oba rovněž vystudovali Vysokou školu ekonomickou. Máme tři vnoučata, Veroniku, Adama a sedmiměsíční Amálku.

Jaké je vaše zaměstnání a kolik let se mu věnujete?

Pro svoje postoje v srpnu 1968 jsem musel opustit školství. Pracoval jsem jako plánovač, po listopadové revoluci jako ekonomický ředitel v Léčebných lázních Konstantinovy Lázně. Po získání oprávnění jsem se osamostatnil a v současné době již dvanáct let podnikáme spolu se synem Alexandrem v naší společnosti.

Co vám tato práce přináší?

I když bych si mohl dlouho užívat důchodu, snažím se zatěžovat svůj mozek novými poznatky z daňové a účetní legislativy. V návalu práce si ani svůj věk neuvědomuji.

Měnil byste někdy?

Když jsem opouštěl výhodnou pozici ekonomického ředitele ve věku sedmapadesáti let a začal samostatně podnikat, považovali to moji známí za bláznovství. S odstupem času si ale uvědomuji, že jsem se rozhodl správně.

Navíc jste muzikant, na co hrajete a kolik let se hudbě věnujete?

Mým prvním koníčkem je muzika. Již v deseti letech jsem celkem slušně hrál na piano, později na harmoniku. Moji rodiče sice na nic nehráli, byli ale muzikální a brali mne s sebou na koncerty a především na opery. Tím ve mně vzbudili zájem o tento druh hudby, takže jsem uvažoval po absolvování gymnázia o studiu na AMU. Tehdejší šéf plzeňské opery a náš rodinný přítel Karel Vašata mi ale doporučil vystudovat jiný obor a muziku dělat jako koníčka. Při svých studiích v Praze jsem byl nejprve hudebníkem Vysokoškolského souboru při VŠE, později i jeho zpěvákem. Zde získané poznatky jsem využil i při mém působení na Zemědělské technické škole ve Stříbře a získal mnoho studentů do pěveckého sboru. S ním jsme slavili úspěchy i v zahraničí. Po nuceném odchodu ze školství jsem založil taneční orchestr, který účinkoval až do roku 1993 v celém Plzeňském kraji, v Praze i v Německu.

Lidé Vás znají také z vánočních koncertů. Jak k tomu došlo, že jste je začal pořádat a kdy to bylo poprvé?

Spolu s některými jeho členy dodnes pořádáme předvánoční koncerty. Na tuto myšlenku mne přivedlo prostředí stříbrské radnice, kde jsme první koncerty pořádali. Pro velký zájem jsme ale museli přejít z radnice do kina Slavia. V programu koncertů se objevují vedle jiných skladeb klasiků či vánočních melodií i melodie z operní hudby, kterou miluji. Účinkujeme bez nároku na honorář. Největší odměnou pro nás je potlesk a uznání od publika. V letošním roce bychom měli uzavřít dekádu těchto koncertů.

Máte ještě nějaké koníčky?

Vedle hudby rád rybařím. Pomáhám rybářským organizací s účetní a daňovou problematikou. Pokud mám trochu volného času, vyrazím se synem a vnukem na pstruhové revíry. Občas si vyjedu i na kole a na běžkách. Rád rovněž pracuji na zahradě. Spolu s manželkou často cestujeme. Milujeme Šumavu i Český les.

Vaše oblíbené motto?

Moje motto je úměrné mému věku a definoval bych je takto. Pokud vám zdraví dovolí, nenechte mozek i tělo zahálet.

Martina Sihelská

15.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ODBORNÝ ZÁSAH  na jednom z památných stromů v Chráněné krajinné oblasti Český les.
6

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Chodová Planá – Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný.

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Tachovsko – Devět odehraných kol má za sebou fotbalový okresní přebor druhé třídy. Víkendový program nepřinesl žádná velká překvapení, dosud vedoucí Lom si doma poradil s Konstantinovými Lázněmi, vyhrál také Chodský Újezd, který zdolal béčko Stříbra.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení