Řidiči se ale případného postihu nemusí bát nemusejí. Policie totiž tvrdí, že radary jsou pouze preventivní.
Zařízení tohoto druhu muži zákona vítají. „Radary plní svůj účel. Informace z překročení rychlosti se sice nikde nezaznamenávají, ale rozumní šoféři se údaji na zobrazovači řídí a zvolní rychlost,“ řekl mluvčí tachovské policie Václav Blahník.

Nově se tento radar objevil také ve Vítkově. Informuje řidiče, kteří přijíždějí od Plané. Zde se tento nápad zalíbil i místním. Mají ale připomínky.
„Divím se, proč ho nedali i ve směru od Tachova. Odsud šoféři přijíždějí stále velice rychle, leckdy i stovkou,“ poukazuje Vítězslav Rathaus.
„Za nedořešené považuji i to, že je radar je umístěn příliš vysoko. Než se cifra rozsvítí, řidič už ho skoro míjí. Musí se hodně vyklánět. Zlepšení ale rozhodně nastalo, zařízení účel plní. Je to dobře, že ho tu postavili,“ dodal Vítězslav Rathaus, který bydlí v těsné blízkosti silnice.
„Řidiči zpomalili. Na rychlosti je to poznat,“ řekla kuchařka z místního penzionu Marta Korušinská.
Radar byl ve Vítkově umístěn na žádost občanů.

„ Zařízení provozuje město a je také jeho vlastníkem. Přišlo na osmašedesát tisíc korun. Také nám byl nabízen radar se statistikou, ten jsme však odmítli,“ informoval pracovník odboru investic tachovského městského úřadu Miloslav Voják.
Podobná zařízení mají například v Chodové Plané, Starém Sedlišti, Boru, Stříbře, Přimdě, nebo v Kostelci.
Informační radary řada řidičů vítá.

„Já si myslím, že je to dobrá věc. Zaprvé mám kontrolu, zda mi ukazuje dobře tachometr, a zadruhé to člověka nutí přibrzdit,“ řekla Vladimíra Švejdová z Tachova.
Jiný názor má ale Jiří Bláha z Plzně.
„Ignoruji je. Podívám se sice vždycky, kolik mi to ukáže, ale tím to pro mne zase skončí. Nehodlám se vůbec zdržovat nějakým měřičem rychlosti, protože jet v obci pouhou padesátkou je fakt peklo,“ kroutí řidič nespokojeně hlavou.

Josef Holek