Za několik dní nastane doba letních prázdnin a dovolených. Byty a rodinné domy budou jejich majitelé opouštět na delší dobu. Policie přichází s doporučením: Zabezpečte své objekty před zloději!

„Čas prázdnin a dovolených je velkým lákadlem pro zloděje. Využívají tuto příležitost každoročně a do domů a bytů se vloupají a přivlastňují si nejrůznější věci,“ poukazuje Jana Václavová z Preventivně informační skupiny policejní správy Západočeského kraje.

V souvislosti s podobnými případy policisté doporučují občanům, aby si před odjezdem na dovolenou důkladně zabezpečili své příbytky.
„Je nutné uzavřít všechna okna, včetně těch u spíží, sklepů či koupelen. Dále radíme nestahovat žaluzie, aby objekt nevypadal opuštěně,“ podotkla Václavová.

Nevyplácí se zanechat doma větší finanční obnos, šperky nebo jiné cennosti. „Doporučujeme domluvit se se sousedy nebo příbuznými, aby nám vybírali poštovní schránku a pravidelně byt kontrolovali. Alespoň částečně se tak nenansytným zlodějům ztíží jejich cesta za lupem,“ připomněla policiejní mluvčí.
Svým věcem by ale lidé měli věnovat zvýšenou pozornost i na dovolené. Není vhodné odkládat věci mimo dosah, vyplácí se mít je u sebe. „Ženám doporučujeme nenechávat peněženku navrchu kabelky. Tu je vhodné mít uzavřenou stále při sobě a nikdy ji neodkládat do nákupního košíku. Mužům se zase určitě vyplatí peněženku a doklady uložit do náprsní kapsy,“ míní Jana Václavová.

Někteří občané jsou ale přes veškerá doporučení policie nepoučitelní, neopatrní a chmatákům tak ulehčují práci.
Jak policie informuje, právě na svoji neopatrnost například doplatila žena, které v nádražní hale v nestřeženém okamžiku dosud neznámý poberta z ruky vytrhl peněženku i s osobními doklady.