„Akce je zaměřena na bezpečnost silničního provozu. Dohlížíme na dodržování rychlosti a technické vybavení vozidel,“ řekla Deníku mluvčí plzeňské policie Pavla Soukupová. Policisté jsou připraveni dohlížet na návrat několika desítek účastníků silničního závodu Diamond Race, jejichž vozidla byla v pátek zastavena na německé straně pár set metrů za hraničním přechodem Rozvadov.

Nebyl to prý závod, ale docela obyčejný výlet

Dlouhé hodiny čekání na kamarády na dálničním hraničním přechodu v Rozvadově má za sebou účastník silničního závodu z Čech do rakouského Kitzbühelu. Jak ale sám tvrdí, akce nebyla žádným silničním závodem.

„Jednalo se o pouhý výlet. Bohužel, němečtí policisté ale vše chápali jinak. K zabavení aut mých kamarádů už je vedlo jenom to, že poplatek za účast při výletě vybíral jediný člověk,“ kroutil nechápavě muž, který nám odmítl sdělit své jméno.

Dalším důvodem k odstavení vozidel podle něj bylo, že vozy měly na kapotách startovní čísla. „Zajímavé, tady v Čechách to nikomu nevadí, jenom Němci jsou z toho podělaní,“ dodal. I jemu hrozilo nebezpečí, že mu jeho mercedes policisté zabaví.

„Stačilo ale jenom sundat číslo, zaplatit několik set euro pokuty, a klidně jsem mohl jet dál. Nikdo si mně pak už nevšiml,“ podivuje se.

„A to mám název výletu vylepený na skle auta,“ ukázal nám.

Podle mluvčí plzeňské policie nebyl k pátečnímu zastavení účastníků Diamond Race na českém území žádný důvod. „Český zákon na silniční závody nepamatuje. Pokud řidič dodržuje předepsaná silniční pravidla, je vše v pořádku,“ uvedla Pavla Soukupová.

V Německu stačí pouhé podezření. Pokud policista nabyde dojmu, že řidič, který má na voze vylepené startovní číslo, je zároveň účastníkem nějakého závodu a může tak ohrozit bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Pak je povinen zasáhnout.

„Nám se tak stalo už pár set metrů za Rozvadovem. Když jsem se proti pokutě ohradil, dostalo se mi reakce: Já jsem policajt,“ podivuje se řidič mercedesu z Prahy.

Více o závodu zde: Tajný závod milionářů odstartoval z Prahy