Zelené reflexní bundy, cyklistické kalhoty a obuv s nášlapy, nezbytná přilba, rukavice a batůžek, moderně plně vybavené horské kolo, například s odpruženou přední vidlicí a s hydraulickými brzdami. To je stručný popis cyklisty, jakých můžeme u nás na Tachovsku vidět stovky. Když budeme ale v popisu pokračovat dále, jako je pistole nebo pouta, zúží se množství na čtyři a to muže zákona. A právě s nimi se můžete nyní setkat v Tachově a okolí. Policie z Obvodního oddělení v Tachově má totiž dvě nová kola a policisté je už využívají k výkonu své služby. Pravomoci mají stejné jako motorizované nebo pěší hlídky. Může se tedy stát, že například na cyklostezce vás zastaví hlídka Policie na kolech.

V pátek policie cyklohlídku představila Tachovskému deníku. Jde o novinku. „Kola i dresy jsou označené nápisy policie, takže veřejnost pozná, že se jedná o službu konajícího policistu. Má stejná oprávnění a pravomoci jako motorizované nebo pěší hlídky," uvedla tachovská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková. Policisté na kolech jsou vybaveni a vyzbrojeni tak, aby byli schopni v případě potřeby plnohodnotně zakročit či řešit případná porušení zákona.

Pro policistu na kole je nezbytná také fyzická kondice. To není problém například pro podpraporčíka Václava Havrdu, který do práce jezdí na kole a jak nám prozradil, cyklistice se věnuje už sedmnáct let. „Dříve jsem se účastnil i závodů jako je Král Českého lesa či Král Šumavy," dodal policista. Pátek byl pro něj prvním dnem, kdy na kolo usedl v roli policejní hlídky. Naproti tomu už potřetí vyrazil do ulic Tachova jeho kolega podpraporčík Kamil Tylka. „Když jsem jel takto poprvé, byli někteří lidé z toho překvapení. Kolikrát si nás ani nevšimli, až když zahlédli prvky policie, tak si uvědomili, oč jde. Jinak nás brali jako běžné cyklisty," vylíčil podpraporčík. V pátek šlo v Tachově 
o třetí výjezd takové hlídky. 
Z obvodního oddělení policisté pokračovali směrem na minerálku a na kontrolu chat.

Ilustrační foto

Kola policie uplatní zejména v chatových oblastech. „Dále pak při kontrolách na cyklistických stezkách a všude na místech, která jsou hůře dostupná služebními auty jako jsou třeba lesní cesty," popsala dále Jiroušková. Takto vybavení policisté se zaměří na kontrolu dodržování pravidel silničního provozu ze strany cyklistů. „Kontrolovat budou i to, zda nepožili před jízdou alkoholické nápoje nebo jiné omamné látky," upozornila mluvčí.

S policisty na kolech se lidé mohli setkat už na Konstantinolá­zeňsku, kde mají dvě horská kola. Podle policie se výkon s těmito dopravními prostředky osvědčil, tak není vyloučeno, že budou postupně vybavena i další obvodní oddělení v rámci Územního odboru Tachov. Ta dvě současná si policie v Tachově převzala začátkem září a financována byla Plzeňským krajem v rámci projektu Plzeňský kraj, bezpečný kraj. Krajský úřad také poskytl peníze na nákup kompletního cyklistického vybavení pro čtyři policisty.