„Policisté na Tachovsku za uplynulý rok evidovali celkem 1256 trestných činů, při kterých přesáhla způsobená škoda částku čtyřicet dva miliony korun. Ve srovnání s rokem 2010 se jedná o nárůst, neboť tehdy bylo evidováno 1173 trestných činů, což je o osmdesát tři méně,“ uvedla tachovská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Zajímavé je srovnání spádových oblastí jednotlivých policejních obvodů. Na Borsku, Konstantinolá­zeňsku, Plánsku a Tachovsku byl zaznamenán uvedený nárůst trestné činnosti. Výjimku tvoří Stříbrsko. V roce 2010 zde bylo evidováno 324 trestných činů, což bylo jen o tři méně než ve větším Tachově, v loňském roce tu počet takových případů klesl o 37 na celkových 287.

„Z celkového počtu zjištěných skutků loňského roku se jich podařilo 754 objasnit, což je více než šedesát procent,“ pokračovala mluvčí. Tachov se tak v objasněnosti umístil na druhém místě v kraji. Nejvíce trestných činů (686) se stalo v oblasti majetkové kriminality. Tady jsou na prvním místě takzvané krádeže prosté – například věci z automobilů (74 z toho 13 objasněno), vloupání do rekreačních objektů (45), rodinných domů (20), restaurací a hostinců (13), bytů (12) a ostatních objektů (145).

Co do počtu případů je druhou kategorií v pořadí takzvaná oblast ostatní a zbývající kriminality. „Zde je hojně zastoupen trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kterého se pachatelé dopustili během loňského roku 103 krát,“ uvedla Dagmar Jiroušková. „Do této kategorie je zařazeno 81 případů trestného činu zanedbání povinné výživy a 32 případů trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky.“

Policisté evidují také rovnou stovku případů hospodářské kriminality. To jsou například podvody (24), zpronevěra (18) a neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku (11).

Další kategorií je násilná trestná činnost. Takových případů zaznamenali policisté v loňském roce 84. „Ve čtyřiadvaceti případech se jednalo o úmyslné ublížení na zdraví. Patří sem i šestnáct loupeží , jedenáct případů vydírání a desetkrát to bylo i nebezpečné vyhrožování,“ Nahlédla do statistických čísel mluvčí Dagmar Jiroušková.

Jeden z těchto případů se týkal i redakce Deníku, která musela společně s dalšími firmami opustit prostory budovy, v níž sídlí. Anonymní telefon totiž oznámil uložení výbušniny. Následně ale nebyla v budově žádná nalezena. Případ už policisté vyšetřili a ženu, která je z činu podezřelá, čeká soud.

„Policisté v loňském roce stíhali celkem 747 osob, z nichž bylo 371 recidivistů, tedy lidí, kteří se trestné činnosti dopouštějí opakovaně,“ uvedla Jiroušková. Varující je další údaj: „Stíháno bylo pětatřicet mladistvých ve věku mezi patnácti a sedmnácti roky a šest nezletilých do čtrnácti let,“ dokončila mluvčí.