Na to jsou ale připraveni i jejich uniformovaní „protivníci”. Policisté zatím dbají na prevenci. Ve čtvrtek ráno tak například připevňovali na vrata tachovského hřbitova leták upozorňující na nekalou zlodějskou činnost. „V následujícíh dnech budou hlídky ve zvýšené míře kontrolovat právě tyto lokality,” potvrdila Dagmar Jiroušková, tisková mluvčí tachovské policie. „Je jasné, že bude vysoká návštěvnost hřbitovů. Předpokládáme, že pachatelé počítají s tím, že lidé si budou ve svých vozech nechávat své cennosti. To samé platí i u nepozornosti. Stává se, že ani na hřbitovech si nedávají na věci pozor,” popsala mluvčí návštěvnické nešvary.

Podobné preventivní akce se uskutečňují nejen na území Plzeňského kraje. „Jednoduše, chceme upozornit lidi na to, že si na své věci musí dávat pozor,” řekla mluvčí.

O tom, že se skutky skutečně stávají, veřejnost pozná i ze zmíněných letáků. Na nich je totiž například několik fotografií vykradených vozů.

A o tom, že policisté skutečně nemluví do větru, svědčí i nedávný případl z Boru. „Borští policisté šetří případ krádeže, který se stal v neděli šestnáctého října půl hodiny po poledni. Z vozidla Opel Astra, které bylo zaparkované u místního hřbitova, odcizil dosud neznámý pachatel kabelku poté, co rozbil skleněnou výplň dveří vozidla. Žena, která si nechala kabelku položenou mezi předními sedadly, tak přišla zároveň o peněženku, mobilní telefon, finanční hotovost ve výši šest euro, klíče a osobní doklady. Pachatel svým jednáním způsobil celkovou škodu ve výši dva tisíce korun,” připomněla mluvčí.

„Borští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po neznámém pachateli a odcizených věcech intenzivně pátrají,” dodala.

V případě, že přece jen najdete svůj vůz vyloupený, na nic nesahejte a okamžitě volejte linku 158. „Lidé by se neměli například v autě přebírat a neměli by hledat své věci. Ničí tak stopy a je nutno si uvědomit, že vozidlo cenné věci neochrání,” upozornila Jiroušková.