Zkáza, spoušť a neštěstí. Při povodních na severu Čech potřebují pomoc nejen lidé, ale také zatoulaná a opuštěná zvířata. V místech, kde si voda vybrala svou daň, byli krátce po povodni vystresovaní, nervózní a mnohdy agresivní psi. Celou situaci ztěžovaly chybějící ploty rodinných domů a zničené kotce. Na Liberecko se sjížděli dobrovolníci i organizace z celé republiky a mezi nimi byla Záchranná stanice zvířat ve Studánce. „Ve zprávách jsem viděl, jak zachraňují psa, který plaval v kotci plném vody. Spojil jsem se s městem Chrastava, a nabídl jim naši pomoc. Odchyt a záchranu živočichů a také pomoc lidem,“ uvedl zvířecí záchranář Karel Bobál.

Po příjezdu do Chrastavy dobrovolníkům ze záchranné stanice krizový štáb přidělil paní, povoláním zdravotní sestru, která přišla o práci, protože jim povodeň zničila ordinaci. Hlavně ale znala ta postižená místa. „Zdaleka ne všude se dalo zajet autem. Naházeli jsme tedy pytle s krmením na ramena, dali věci do přepravek a vše pěšky nanosili potřebným lidem,“ pokračoval v přiblížení situace Bobál.

Jejich služeb a pomoci využila i zdravotní záchranná služba. „Potřebovali se dostat k nemocnému člověku, ale bránil jim v tom vystresovaný pes, který hlídal dům. Proto nás zavolali, abychom psa odchytili,“ přiblížil složitost problému.

Čtyři dny nevěděli majitelé jedné feny vlčáka o tom kde je. Kesi totiž utekla se schovat před vodou do ložnice v prvním patře. Voda dosahovala v domě jeden a půl metru. Když pak opadla, majitelé Kesinu našli v domě. Mysleli si, že je mrtvá. Byla tak nervózní, že se bála i žáby na zahradě. S podobnými příběhy se ochránci zvířat setkávali na každém kroku.

Manželé vlastnící kočky museli utéct před velkou vodou na půdu. Voda dál stoupala a nedokázali se protáhnout střešním oknem, tak rozbili střechu a odtud se dostali na druhou stranu domku, kde nebyl takový proud vody. Tím se zachránili. „Ti lidé mě pak prosili, zda bych jim nepochytal kočičky. Kus domu zůstal stát, kus se zřítil do vody, a podle slov manželů byly ty kočky to jediné, co jim vlastně zůstalo,“ popsal další z příběhů ochránce zvířat. Jeho pomoc by nebyla možná bez příspěvků dárců. „Jim všem moc děkuji, za pomoc a za podporu,“ dodal Bobál.