Malá čtyřletá Michalka bydlí ve Stříbře se svou maminkou, sestrou a dědečkem. Působí velmi spokojeně, pořád se usmívá. Maminka také, ačkoliv jí tak úplně do smíchu není.

Michalka je totiž vážně nemocná, její choroba se nazývá Centrální hypotonický syndrom s mentální retardací. To znamená, že stav malé Míši odpovídá věkové úrovní osmiměsíčního dítěte.

„Vím, že to není dáno geneticky. Samozřejmě to není jednoduché, ale všechno zvládáme. Starší dcera mi hodně pomáhá, vozí Míšu ven, je hodná. Když žila moje maminka, také moc pomohla, mohla jsem díky ní i chodit na brigády, ale vloni umřela. Tatínek Michalky od nás odešel, tak se musím otáčet sama. A to víte, našetřit 130 tisíc na dvoutýdenní pobyt v lázních, které Michalce opravdu pomáhají, to je prostě nad moje síly," říká maminka Petra Potocká.

Dobří lidé ale stále jsou, mladé maminky ze Stříbra se rozhodly uspořádat charitativní akci pro Michalku. Spojily se na sociální síti, domluvily vše potřebné a 23. května se ve Stříbře uskuteční koncert Hamletů, ze kterého půjde výtěžek na pobyt Michalky v lázních.

„Je to pro nás nová zkušenost. Malou předpremiérou byla sbírka oblečení pro dětské centrum a slavila úspěch. Teď chceme pomoci konkrétní osobě, Michalce. Není to úplně jednoduché, musely jsme zajistit prostory, propagaci, organizaci, pomáhají nám i sponzoři. Zapojilo se do toho hodně lidí a my jen doufáme, že se podaří získat co nejvíce peněz," uvedly hlavní organizátorky Jitka Malá a Lucie Rabadová.

Maminka Míši si je vědoma, že to není legrace. „Děvčata s tím mají moc práce a my si toho vážíme. Je to úžasné, že takoví lidé ještě existují. Také mi pomáhá český ženský fotbalový národní tým, který udělal pro Michalku kalendář. Za každou pomoc děkujeme," říká Potocká.

Skupina Hamleti se na vystoupení už připravuje. „Chceme to udělat pro dobrou věc. Příběh malé Michalky jsme slyšeli, a proto tímto koncertem chceme upozornit lidi na to, co je všeobecně stále potřeba. Doufáme, že tímto symbolickým počinem aspoň trochu pomůžeme," uvedl Pavel Plánka, který ve Stříbře v DC klubu bude s Hamlety vystupovat.

Martina Sihelská