K neštěstí se navíc mnohdy dostaneme náhodou a pak se z nás stávají zachránci a z postiženého člověka pacient. Pátrat v té chvíli příliš dlouho v mysli, jak pomoci se může stát osudným. A právě proto profesionální záchranáři seznamují veřejnost se zásadami poskytování první pomoci. Dva z nich přijeli v pondělí do Starého Sedliště a mluvili srozumitelně k věci, z praxe a přidali i nějaký ten vtip.

Dorazili až z Královéhradeckého kraje, kde působí jako zdravotnická služba a zajišťují vodní záchranou službu a zdravotní asistence na kulturních akcích. „Přednášky pro veřejnost nestavíme na knižních publikacích, ale na tom, co zažíváme v terénu. Chceme mluvit o tom, co je přímo z reality," uvedl zdravotník Zdeněk Zelinka. Spolu s kolegou Radkem Klímou se v úvodu soustředili na nejčastější možnost, kdy se laik setká s neštěstím. Tím jsou dopravní nehody. Přítomní zájemci se tak dozvěděli zásadní pravidla. Zjednodušeně řečeno, zákon každému ukládá povinnost pomoci. „Ale  důležitá je ochrana vlastního zdraví a života. Na to musíte myslet jako první," podotkl zdravotník a například popsal, že nutné je zastavit se svým vozem až za nehodou, nechat prostor pro vozy záchranářů, vzít si reflexní vestu a lékárničku, začít ihned volat tísňovou linku a uvést přesně místo, kde se neštěstí stalo a samozřejmě poskytnout první pomoc.

Kam volat 150  Hasičský záchranný sbor

155Zdravotnická záchranná služba

158 Policie ČR. 

156Obecní (městská) policie 

112 Jednotné evropské číslo tísňového volání

Nejen jak pomáhat, ale také řadu jiných praktických informací se dozvěděli zájemci o besedu. „Vysvětlujeme, co je dobré mít v domácí lékárně, které léky se dají volně koupit a poukážeme na jejich kontraindikace, aby věděli, že když si vezmou prostředek na bolest hlavy, tak on nejen, že něco spraví, ale jak se říká i něco rozbije. Na to je nutné si dávat pozor," popsal dále Zelinka.

Dvojice záchranářů vysvětlila, jak postupovat při celé řadě zranění od hlavy, přes hrudník až ke končetinám. Jak zvládat stavy dušnosti nebo třeba rozvinutého epileptického záchvatu. A poukázali na několik novinek při záchraně života. Jednou je změna u poskytování laické pomoci při srdeční zástavě. Podle záchranářů je pro každého prioritou zavolat na linku tísňového volání a to v tomto případě 155. „Velikou výhodou je, že tam sedí člověk, který vás dokáže navádět, je to taková vaše prodloužená ruka, po celou dobu, než přijede záchranná služba. Do příjezdu stačí provádět jen srdeční masáž, nemusíte dýchat z úst do úst. To platí do patnácti minut. Když by sanitka přijela později, pak je nutné zahájit dýchání z úst do úst," popsal novinku zdravotník a dodal, že tím během prvních patnácti minut odpadá počítání na kolik stlačení hrudníku, je jedno vdechnutí.

Záchranáři přijeli na pozvání obecního úřadu Starého Sedliště, který tak chtěl umožnit zdravotnickou osvětu pro místní obyvatele ale i přespolní. „Jsou tady sportovci, učitelé naší školy, máme tady také hasiče a další obyvatele. Jsem ráda, že přišli. Bylo to užitečné a poučné," sdělila na konci akce Deníku starostka Jitka Valíčková.

Účastníci si mohli také na figuríně vyzkoušet nepřímou srdeční masáž a zdravotníci  odpovídali na dotazy.

Jsme jen lidé, ne stroje. Říkají záchranáři a popisují zásahy

O kuriózní příběhy není v záchranářské branži nouze. Někdy se ale nestačí divit, co vše je možné.

Slepice

K jednomu z mnoha případů amputací prstů vyrazili záchranáři ze základny na dvůr u rodinného domu. Při řezání dřeva cirkulárka uřízla prst. Když ale  přijeli na místo, amputovaný prst nebyl poblíž pily. Klovla do něj totiž slepice a začala s ním běhat po dvoře. Zatímco tedy záchranáři ošetřovali poraněnou osobu, rodina naháněla slepici s prstem.

Pozor na airbagy

Kolikrát se stalo, že záchranáři přijížděli k dopravní nehodě auta, 
u kterého i při čelním nárazu a zdemolovaném předku, nedošlo k vystřelení airbagu. Oni vědí, co přesně mají v tom případě dělat. Pro laiky mají ale jednu cennou radu. Nikdy se do vozu  před takový nevystřelený airbag nenaklánějte. Počkejte, až přijedou profesionálové. Hrozí totiž následné vystřelení, rána pytlem a tlakem do hlavy, následují dva dny problémů se sluchem a třeba i desetidenní hospitalizace.

Určitě pomozte, ale hlavní je vaše bezpečnost

Smutný případ se odehrál při nehodě osobního vozu. Po nárazu zůstala posádka ve voze v šoku, co se vlastně stalo. Náhodný svědek přiběhl k vozu nakloněnému na svah. Jenže k němu přiběhl tak nešťastně zepředu, že vozidlo se dalo samovolně do pohybu a ostrou hranou ho přimáčklo na strom a plech mu přeřízl tepny na stehně.  Muž následně vykrvácel a zemřel. Posádka vozu vyvázla bez zranění.

S pivem už na stavbu nedojela

O tom, že volně ležící věci v autě jsou nebezpečné byly napsány už stohy pouček. Dokládá to jeden smutný příběh mladé ženy. Vezla basu piv na stavbu manželovi. Jenže cestou havarovala. Čelní náraz nebyl tak silný, aby ho nepřežila. Jenže vzadu  před zadním oknem vezla pivo v lahvích. Po nárazu se jedna lahev vymrštila a stala se pro řidičku osudnou. Ránu pivem do hlavy nepřežila.