Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poprvé se lidé vydali i na věž

Tachovsko – Dny evropského dědictví přinesly možnost navštívit památky a objekty běžně veřejnosti nepřístupné.

10.9.2016
SDÍLEJ:

Dny evropského dědictví.TachovFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

V jedenácti letech viděla paní Hana hořící věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Tachově. Jako žákyně školy v Kostelní tehdy musela roku 1963 spolu s ostatními do školy kolem hradeb, přímá cesta byla zavřena. Po padesáti třech letech se v sobotu do věže podívala v rámci Dnů evropského dědictví a vybavila si dávné vzpomínky. „Všude byli hasiči a tenkrát nás do školy ani nepustili," řekla u hodinového stroje ve věži. „Říká se, že věž zapálil místní podivín, který tu přespával a pomáhal v kostele," dále popsala pamětnice, která požár viděla jako malá Hana Trávníčková.

Věž podle organizátorů v sobotu navštívilo dvě stě devadesát lidí.

Dny evropského dědictví, při kterých byly otevřeny krom běžně přístupných i památky a objekty jinak veřejnosti uzavřené, zahájil v Tachově proslov starosty Jiřího Stručka a to u místního zámku. „Vážení a milí měšťané sešli jsme se dnes na správném místě a ve správný čas. Otevírají se dveře památek a vy máte tu možnost nahlédnout do historie," řekl tachovský starosta přítomným. A dveře mnoha památek se veřejnosti vskutku otevřely. „Asi největším lákadlem a úplnou novinkou je otevření věže kostela," dále řekl Deníku s tím, že město se snaží i běžně navštěvované památky něčím oživit, jako například průvodci v dobových kostýmech, výstavou v jízdárně nebo hudbou v podání Dechového orchestru mladých a mažoretkami. Zahájení se letos nekonalo na nádvoří zámku, které je v rekonstrukci, ale z druhé strany budovy, což někteří návštěvníci vítali také jako zpestření akce.

Mezi veřejnosti běžně nepřístupné objekty je i vodárna nad městem. Zde se už krátce před otevřením objevili první zájemci o prohlídku. Vodárna z roku 1925 je napájena vodou z lesů nad Brankou a každou sekundou do ní přiteče šest litrů kvalitní pramenité vody. Zájemci se krom historie vodovodu dověděli i něco ze současnosti, jako spotřebu vody okresního města, která činí 24 litrů za sekundu.

Do dnů evropského dědictví se zapojily také Planá i Kladruby. Město Stříbro připravilo prohlídku například opevnění, muzea a hornického skanzenu. Zcela výjimečně se veřejnost dostala i do objektu bývalého pivovaru. Podle současného majitele jde o pivovar, který v jisté podobě existoval už před osmi sty lety a řadí se tak k významným historickým památkám a k nejstarším pivovarům vůbec. „Zpřístupnili jsme sice malou část, ale velice zajímavou. Jde o nejstarší část pivovaru s gotickými sloupy," Deníku řekl majitel Oto Tlustý. „Objekt není památkově chráněný a budovy jsou přestavěny někdy ve dvacátém století," dodal.

Pivovar fungoval do padesátých let minulého století a místní ho znají spíše jako sklad zeleniny. „Zde dozrávaly banány," ukázal na jeden z domů.
Vnitřní prostory ukrývají chodby s klenutými stropy podepřenými historickými sloupy. „Dole je ve skále vykopána ledárna, která sloužila k uskladnění ledu. Ten se bral ze zamrzlé řeky Mže," popsal majitel, jež i prozradil že pro realizaci záměru hledají investora a uvažuje se i o eventuáním prodeji pivovaru.
Dalšími památkami otevřenými v rámci Evropských dnů dědictví byla i radnice, kostel svatého Petra či Koubkova branka.

Autor: Antonín Hříbal

10.9.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výlov Regentu u Chodové Plané na Tachovsku
67

Výlov Regentu začal

Společný snímek účastníků přeshraniční porady v Tachově.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení