Pravidelně se umisťuje v seriálu o nejlepšího běžce Tachovska. Ale maratón nikdy nezkusil. Až poslední říjnovou neděli. A rovnou na místě, kde má současný olympijský maratón své prapůvodní kořeny. Na trati z městečka Marathon do řecké metropole Athén.

„Běhám rád, ale o maratónu jsem nikdy moc nepřemýšlel. První takový popud jsem dostal, když jsem viděl film o bitvě u Thermopyl. Dalším podnětem bylo výročí bitvy u Marathonu, od které letos uplynulo dva a půl tisíce let. Tak jsme si se synem řekli, že to zkusíme,“ popsal novopečený maratónec z Přimdy.

Pro Iva Moročkovského i pro jeho šestadvacetiletého syna Ondřeje to byl první běh na tak dlouhou vzdálenost. Zvládli jej ale oba. Ivo za pět hodin a čtrnáct minut, Ondřej za šest hodin a sedmnáct minut. Ve výsledkové listině, která čítala dvanáct a půl tisíce běžců, to znamenalo umístění zhruba v polovině pro otce a ve třetí čtvrtině pro syna.

Radost ale mají především z toho, že doběhli v pořádku do cíle. „Po doběhu mi asi tak hodinu bylo hodně zle, ale brzy jsem se z toho dostal. Kamarádi běžci mi říkali, že jsem blázen, když jsem jim řekl, že poběžím aténský maratón. Málokdo věřil, že doběhneme. Po návratu jsme ale slyšeli jen slova uznání,“ řekl Deníku s úsměvem Moročkovskij.

Do Řecka odletěl ve čtvrtek před závodem, vrátili se v úterý. Pravlast maratónu na něj zapůsobila velice příznivě. „Lidé tam byli velice přátelští, komunikativní. Od pořadatelů jsme dostali dárkovou tašku, pamětní medaili, dres. Hodně jsme využili permanentku na veřejnou dopravu, kterou jsme také dostali. I když Řekové jsou takoví pohodoví, až flegmatičtí, organizace běhu byla perfektní. Nemám co vytknout,“ uznale hovořil o zákulisí běžec.

I když původně myslel, že to bude jeho maratónská premiéra a zároveň derniéra, nevylučuje, že si pár takových běhů ještě zkusí. A možná na Faerských ostrovech. „S běžci z Faerských ostrovů jsme se tam skamarádili a pozvali nás na rok 2012. Byli bychom první Češi, co tam poběží.“

_____________________________________

Premiéru na historické trati přimdský maratónec zvládl

Přimda – Slavnou maratónskou trať si v roce 2500. výročí bitvy u Marathonu vyzkoušelo spolu s dvanácti a půl tisíci běžců z osmaosmdesáti zemí také 68 Čechů. Mezi nimi Ivo Moročkovskij z Přimdy a jeho syn Ondřej. Pro oba to byla premiéra na trati dlouhé 42,195 kilometru.

Otec a syn Moročkovští vyjeli do Řecka spolu s dalšími přáteli a příbuznými. Do cíle doběhli všichni. Ivo absolvoval trať za 5:14,49 hodin, což znamenalo 7569. místo. Jeho syn Ondřej dosáhl času 6:17,8 hodin a skončil na 9485. příčce. „Pro oba to byla premiéra a přihlásili jsme se pod hlavičkou Tatranu Přimda. To, že jsme doběhli a umístili jsme se zhruba uprostřed startovního pole, považuji za obrovský úspěch,“ vyjádřil se Ivo Moročkovskij s tím, že kdo si nezkusil maratón, neví co to je běh.

Trať Athénského maratónu, který se běžel posledního října, vedla z městečka Marathón. „Běželo se kolem hrobky, kde je pochováno 120 padlých Atéňanů, což bylo působivé. Dál se pokračovalo až do Athén po dálnici a poté pod Akropoli, kde byl na zrekonstruovaném historickém olympijském stadiónu cíl,“ popsal běžec.

Přes premiéru na této trati se mu podle jeho slov běželo dobře. Start byl v devět hodin ráno, bylo 22 stupňů teplo, ale občas zafoukal studený vítr. „Nejhorší to bylo od značky 8,5 kilometru až do jedenatřicátého kilometru. To bylo skoro pořád do kopce. Pak už to šlo. Nejkrásnější byl ovšem doběh na stadiónu. Člověku až hrknou slzy do očí, když dobíhá na takovém historickém místě a v ochozech diváci, kteří fandí každému a rozdávají všem olivové ratolesti.“

Na maratón se Moročkovskij speciálně nepřipravoval. Běhá totiž pravidelně, zúčastňuje se téměř všech podniků seriálu Bodit Cup, kde loni skončil celkově 21. „Ani na místě jsme moc netrénovali, spíše jsme odpočívali, abychom se aklimatizovali a šetřili síly, a prohlíželi si město a jeho památky. Akorát jsme museli přizpůsobit stravu. Den předem to chce hodně těstoviny a pomalé a dlouhé cukry. Během závodu se pak pije voda, iontové nápoje, konzumují se energetické gely, tyčinky, banány,“ vysvětlil běžec. Téměř vše bylo k dispozici od pořadatelů na trati v několik občerstvovacích úsecích.

Na Athénský maratón se Moročkovští přihlásili zhruba před rokem přes internet. „Musí se přihlásit včas, přihlášky se uzavíraly někdy před půl rokem. Na místě po příletu jsme si pak vyzvedli a aktivovali čip, abychom se dostali do seznamu přihlášených. Startovné bylo 90 euro na osobu, ale byla v tom i upomínková medaile a dres. Celkově, včetně dopravy, ubytování a stravy takový výlet přišel na čtyři sta euro na osobu,“ uzavřel běžec.

Původně předpokládal, že to bude první a zároveň poslední maratón v jeho kariéře, teď ale předpokládá, že jich ještě několik bude. V Athénách se totiž seznámili s běžci z Farských ostrovů, kteří je pozvali na tamní maratón v roce 2012.