Ondřej Tolar je nadějným žákem Základní umělecké školy ve Stříbře. V svých deseti letech už získal řadu ocenění a hovoří se o něm jako o mimořádném talentu. Nyní stojí na prahu dalšího velkého úspěchu. V minulém týdnu byl hejtmanem Josefem Bernardem spolu s dalšími padesáti umělci nominovaný na Uměleckou cenu Perla Plzeňského kraje v kategorii zpěv a sólový tanec. Vítězové budou vyhlášeni na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v neděli 23. září. „Mám z toho obrovskou radost, hraní i zpěv mě moc baví. Vůbec jsem to nečekal,“ řekl k nominaci pro Deník Ondřej Tolar. Na cestě za úspěchem Ondřeje provází ředitel ZUŠ Stříbro František Kratochvíl. „Ondra už sám dobře poznal, že nic není zadarmo a za vším stojí obrovská práce. Přeji mu, aby ve své píli vydržel, aby měl štěstí na dobré učitele a režiséry, aby se mu prostě dařilo,“ popřál úspěšnému žákovi.

Jako nadané dítě se Ondřej Tolar projevil už v pěti letech při poslechu koncertu s dirigentem, který poslouchal v mateřské škole. Jeho nadání si všimly i učitelky. „Ondra tehdy přišel domů a nadšeně o koncertu vyprávěl. Projevil přání, že by se to chtěl naučit. Paní učitelka nám potom říkala, že se naprosto trefil do taktu a že má hudební sluch,“ poslala začátky Ondrovi kariéry jeho maminka Vladimíra Tolarová a pokračovala: „Základní umělecká škola ve Stříbře nám tehdy udělala výjimku a Ondru přijali, ačkoliv ještě věkově nesplňoval přijímací kritéria. Tím to vlastně všechno začalo,“ usmála se.

Rodina malého Ondřeje velmi podporuje a z jeho úspěchů má obrovskou radost, přiznávají ale, že někdy je to náročné. „Občas nám to dá zabrat všechno skloubit, Ondru ale budeme dál podporovat v lásce k hudbě i ke sportu, kde je také úspěšný,“ dodala.

Ondřej Tolar navštěvuje ZUŠ Stříbro pět let a učí se ovládat hudební nástroje, dirigovat a v letošním roce si zahrál i na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni, v baletu Chaplin, kde ztvárnil hlavní dětskou roli Chaplina, juniora. „Jsme na Ondru pyšní, musím ale zmínit, že úspěchu by nedosáhl bez velké podpory pana ředitele ZUŠ Stříbro Františka Kratochvíla, vděční jsme za podporu také paní ředitelce Květoslavě Špilerové ze ZŠ Stříbro a velký dík patří také šéfu plzeňského baletu Jiřímu Pokornému,“ popsala dále Ondrova maminka a tipla si, že lásku k hudbě a umění zdědil její syn nejspíš po svém pradědečkovi, řediteli Základní devítileté školy ve Stříbře Daliboru Horovi.