Letos bude bohatší nejen program, ale i doba konání – ve velkém se začne slavit už v pátek odpoledne. Srpnové slavnosti jsou největší akcí, která připomíná devítisté výročí od první písemné zmínky o městě. „Hlavně jsme si sdělili a rozebrali jsme organizační věci a ty, které je nutno doladit tak, aby se Historické slavnosti uskutečnily bez komplikací a problémů. Jde hlavně o to, aby byli návštěvníci spokojeni a nepoznali, že je někde nějaký technický nebo organizační problém, aby se zkrátka všechno uskutečnilo tak, jak má," zhodnotil první červencovou schůzi starosta města Tachov Jiří Struček.

Vedle starosty a místostarostů na schůzi usedli například zástupci státní i městské policie, firem starajících se o pořádek a odpady, profesionální i dobrovolní hasiči, zástupci církví a dalších organizací. Neopominuli ani zajištění odpadu, toalet, čistoty okolí, úklidu a dalších problémových bodů, které trápí spoustu pořadatelů větších akcí. Nově se návštěvníci slavností mohou těšit na třídenní kulturní program, kdy se do ulic můžete vydat už v pátek v sedmnáct hodin.

Po celé oslavy se můžete těšit na klasickou stánkovou podívanou, kde se můžete občerstvit, osvěžit, popřípadě si něco zakoupit, dále je připraven velice pestrý program na náměstí ve městě a těšit se můžete i na kostýmovaný průvod. „Do programu jsou více zapojeny oblastní a místní soubory, vystoupí celá řada známých sólistů a skupin – v nepoměru s lety minulými," uvedla pro ředitelka MKS Božena Vaňková.

Průvod se bude skládat ze tří částí. Nejprve se vyjde ze sídliště Východ a Západ, projdou takzvané burcovací průvody, ty se spojí před 14. hodinou s hlavní částí průvodu a společně odejdou směrem k náměstí. „V průvodu bude také několik překvapení, které nemohu prozradit," naladila ředitelka.

Už po několikáté bude do programu zahrnuta i vietnamská komunita, která žije v Tachově v poměrně početném obsazení. „Vietnamská komunita přišla před lety s iniciativou sama, oslovila tehdejší vedení města, nebyl důvod tuto iniciativu nepodpořit a nezapojit tuto menšinu do programu. Vždy se jejich vystoupení setkalo s obrovským úspěchem. Musím podotknout, že pokaždé vystupují bez nároku na honorář," prozradila ředitelka.

Každá aktivita je vítána. A to například počet lidí, kteří jsou ochotni přijít ve svém kostýmu do průvodu nebo si obléci kostým vypůjčený, je rok od roku vyšší a vyšší. „Smyslem slavností není jen místní obyvatele, jejich hosty a návštěvníky města pobavit, ale zejména podpořit setkávání lidí, jak bývalo běžným zvykem každé obce. Jednoznačně chceme podporovat návrat k tradicím, jejich kořenům," ukončila ředitelka.

Slavnosti s sebou nesou i určité komplikace, a to hlavně dopravní. Už v pátek od 17. hodiny budou ulice pro motoristy uzavřeny a na náměstí se dostanete jen pěšky. Otevřou se až v neděli po 17. hodině.