„Zatím co většina z nás se z dovolené už dávno vrátila, tak jiní si ji teprve užívají a do prosluněných jižních destinací postupně vyrážejí," říká o tahu černobílého opeřence ornitolog Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni a dodává: „Jedním z takovýchto případů je letos vylíhnutý čáp bílý ze Zadního Chodova."

Čáp se vylíhnul v květnu v hnízdě, které si ptáci postavili na umělé hnízdní podložce usazené na ocelovém stožáru. Ten ochránci zvířat z plzeňské stanice v roce 2009 umístili na okraj areálu bývalých kasáren. Mládě čápa, které je nyní v Turecku, bylo spolu s dalším jeho sourozencem tento rok 18. června okroužkováno ornitologem Milošem Paiskerem. „Tím pádem byl čáp zaevidován do speciální kroužkovací databáze," doplňuje Makoň. V úterý dostal zprávu z kroužkovací stanice. „Námi okroužkovaný čáp ze Zadního Chodova byl pozorován 29. srpna v Turecku," dodává ornitolog.

Ornitologové odeslali kroužkovací data a fotodokumentace z hnízda oznamovatelům z turecké strany a na oplátku dostali fotografie čápa z jejich zahrady. „A tady je opět velice pěkně patrný rozdíl mezi naším lidským (záchranářským) a ptačím životem. Zatím co my tady momentálně a kolikrát i v beranicích opravujeme a rekonstruujeme jejich hnízda, tak někteří z nich se nechávají fotit na pěstěném trávníku v jižních krajích," porovnává úsměvně Makoň. Čápům však není co závidět. „Jejich každoroční cesta do teplých krajů a zpět je nejen náročná, ale pro mnohé ptáky i nebezpečná a plná smrtelných nástrah. Tak ať se našemu čápovi na cestách daří a budeme se těšit, že příští rok z jara se k nám na Tachovsko zase vrátí," přeje ochránce zvířat.