Jenže pro peníze si musí jezdit na poštu například až do Svojšína nebo Plané. „Tady šlo o lidi, aby nemuseli pro každou zásilku někam jezdit. Doručovatel to tu v obchodě nechá a oni si to při nákupu vyzvednou,“ uvedl vedoucí koloniálu a místostarosta obce Daniel Topinka. Do koloniálu chodí i Jana Hesová. „Že zavřeli poštu, to je pro zdejší lidi špatné. To, že si můžeme balíky a dopisy vyzvednou v obchodě, jsme rádi. Ale mě třeba osobně vadí fakt, že si musím jezdit vybírat peníze na poštu jinam, třeba do Svojšína nebo do Plané. A to říká hodně lidí,“ stěžovala si Hesová.

Jak takový úřad v obci funguje, a proč musela být pošta zrušena, zajímalo i poslance Václava Votavu, který se v Ošelíně sešel s vedením obce a ředitelem pošty tachovského regionu Miloslavem Mrvíkem. Starosta má o znovuotevření pošty zájem, poukázal na to, že lidé mají problémy, kde si vyzvedávat finance. Miloslav Mrvík se hájil tím, že i tato služba může být dostupná. „Stačí to den předem v obchodě nahlásit a druhý den doručovatel peníze přiveze,“ řekl.

Václav Votava se přímo zeptal, proč je tedy pošta zrušena, když údajně služby vlastně zůstanou. „Původní zaměstnankyně přece odešla do důchodu. My vlastně tuto poštu nezrušili, ale je zde na dobu přechodnou uzavřen provoz,“ překvapil všechny odpovědí regionální ředitel pošt Miloslav Mrvík. To však starosta Jiří Šefčík prý netušil. „To je pro mě novinka. Nás vůbec nikdo neoslovil s tím, že by mohla pošta dále fungovat a stačí k tomu jen sehnat pracovní sílu. To slyším poprvé,“ podotkl Šefčík.

Na základě této informace se rozhodl starosta ihned jednat. „Jde o osobu, která má střední školu a umí pracovat v administrativě. Je ochotná pracovat i jen na částečný úvazek. Předpokládám, že když pošta dala příslib, že by tu tento úřad mohl fungovat dále, tak slib dodrží a nebude hledat další výmluvy, proč to nejde,“ zdůraznil starosta. „Do zdejší pošty jsme investovali půl miliónu korun a máme zájem, aby tu byla. Nevěřím, že by jim vadil nájem kolem dvou tisíc korun, a i kdyby ano, jsem ochoten se domluvit na snížení nebo dokonce zrušení. Tolik naše obec o tu poštu stojí,“ sdělil Deníku Jiří Šefčík.

Situaci bude nadále mapovat i Václav Votava. „Pan Mrvík zde přede všemi uvedl, že neexistuje žádný seznam, kde by se měly pošty rušit. Budu tento stav sledovat a také případně žádat vysvětlení, pokud ještě někde k podobnému případu dojde,“ slíbil poslanec Votava. „Osobně budu interpelovat ministra vnitra a trvám na tom, že by měla být známa koncepce optimalizace poštovní sítě. Myslím, že by každá obec měla vědět dopředu, zda ji čeká zánik pošty či ne,“ dodal poslanec.