„Řekli jsme si, že postižení lidé mohou pomoci postiženým a tak jsme se domluvili, že každá základní organizace Svazu tělesně postižených vydá určitou částku, kterou v pondělí předáme právě Putimi,“ uvedla předsedkyně výboru Jana Strapinová.

V Putimi přivítali krok postižených s velkým povděkem.

„Byli jsme velmi překvapení a ptali jsme se, jestli nebude finanční částka, na kterou se skládali postižení, chybět. Paní Strapinová mi ale odpověděla, že kdyby měla chybět, tak nám ji nepošlou. Za pomoc děkujeme a vážíme si ji o to víc, že ji poskytli právě ti, kteří ji často potřebují také,“ řekl putimský tajemník Petr Matouš.

Finanční pomoc neposkytla jen šestice základních okresních organizací, ale přidali se i členové Svazu postižených civilizačními chorobami (SPCCH).

„Původně jsme si říkali, že bychom mohli poskytnout materiální pomoc, ale když jsme v televizi viděli, že občané dávají věci různě poškozené, usoudili jsme, že finanční dar bude výhodnější,“ řekla za SPCCH Emílie Volejníková.

Patnáct tisíc dá svaz oproti darovací smlouvě. „Nebude to tedy vypadat tak, že jim za to něco nakoupíme,“ sdělila Strapinová.

Záleží tedy čistě na rozhodnutí jejich zastupitelstva, které bude pomoc rozdělovat.

O míře zaplavení si Jana Strapinová přečetla na internetu. „V Putimi bylo podle internetových zpráv evakuováno osmnáct lidí,“ uvedla Strapinová, kterou doplnil tajemník obce Matouš.

„V neděli osmadvacatého června nás brzy ráno vzbudil krizový štáb a oznámil nám, že by měla kolem deváté hopřijít stoletá voda. Začali jsme s evakuací a čas příchodu vlny se několikrát změnil. Nakonec ale nepřišlo vody tolik, kolik bylo hlášeno. My jsme ale byli připraveni,“ popsal situaci Matouš.

Voda Blanice nakonec vystoupala kousek nad hranici tří metrů.