Loni se zastavil dlouhodobý trend poklesu celkového ročního počtu přerušení těhotenství. Potratů sice přibylo, ale v souvislosti s probíhajícím babyboomem se podle odborníků nejedná o nic dramatického.


Alarmující jsou ale přibývající samovolné potraty. V loňském roce představovaly 35 procent všech potratů.
Za posledních deset let se toto číslo zvětšilo skoro o 15 procent. Vinu na tom nese především stále rostoucí věk rodiček.
„Čím starší je těhotná žena, tím větší je riziko potratu. K věku se přidává i chemie v potravinách a ve vodě, kterou pijeme. Jde o hormony nebo antibiotika. Zhoršená situace je především ve velkých městech včetně Prahy,“ řekl Deníku primář gynekologicko-porodnického oddělení fakultní Thomayerovy nemocnice Tomáš Peterka.


Naopak se snižuje počet dobrovolných přerušení těhotenství neboli interrupcí. Drtivá většina z nich je podstupována do osmého týdne těhotenství, jedná se tedy o nejšetrnější metodu provedení potratu, tzv. miniinterrupci.
České zákony umožňují přerušit těhotenství do 12. týdne. Jen z vážných zdravotních důvodů pak lze potrat provést v kterékoli fázi těhotenství.

Názory, které na potraty mají obyvatelé tachovského regionu čtěte v tištěném vydání čtvrtečního Tachovského deníku